Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

4 lutego 2013 przez Europcar Polska · 0 odpowiedzi

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Stop, Zmiany w przepisach ruchu drogowegoPoczątek 2013 roku przyniósł szereg zmian w przepisach ruchu drogowego. Jakich? Nowe przepisy:

  • definiują pojęcia, o których dotąd niewiele się mówiło (np. quady),
  • redefiniują te, wokół których toczono zażarte dyskusje,
  • zmieniają egzaminy na prawo jazdy.

 


Wśród nowych artykułów znajdzie się sporo zapisów bezpośrednio uderzających  w dotychczasowych kierowców samochodów osobowych. Co prawda owych zmian miało być jeszcze więcej, ale najwyraźniej nie jesteśmy na to gotowi i większość tego, co ustawodawcy zaplanowali na ten rok, wejdzie w życie dopiero za trzy lata. Mimo wszystko, warto zapoznać się z najważniejszymi rozwiązaniami prawnymi. Jeśli jeszcze nie zwróciliście na nie uwagi, zróbcie to jak najszybciej. Najważniejsze ze zmian, specjalnie dla Was, prezentujemy poniżej.

Trudniejszy egzamin

Liczne wypadki, powodowane przez młodych niedoświadczonych kierowców, zmusiły do zmian w przeprowadzanych egzaminach. W ostatnich latach część teoretyczna, ze swoją stałą bazą 500 pytań, uznawana była za czystą formalność. Postanowiono coś z tym zrobić. Nowe testy składać się będą nie z 16, a z 32 pytań, losowo wybranych spośród 3000 i zostaną podzielne na dwa etapy. Pierwszy obejmować będzie zagadnienia czysto sytuacyjne, wymagające podjęcia szybkiej decyzji, dotyczącej zachowania się na drodze, drugi zależny będzie od kategorii prawa jazdy, na którą zdawany jest egzamin. Utrudnieniem będzie również wysoki próg zaliczenia – jedynie uzyskanie wyniku wynoszącego powyżej 68 pkt. na 74 możliwe do zdobycia, pozwoli podejść do egzaminu praktycznego. Ten, „na szczęście”, pozostaje bez zmian (poza egzaminem dla przyszłych kierowców quadów i motocykli).  Warto również dodać, że wzrośnie nie tylko ów próg zdawalności, ale i cena egzaminu.

Surowsze kary

Choć póki co wysokość mandatów nie uległa zmianie, parlamentarzyści dali zielone światło do wprowadzenia w najbliższym czasie zasadniczych podwyżek. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczyna właśnie prace nad projektem. Większość drogowych przewinień kosztować nas będzie znacznie więcej. Obecnie ocenia się, że ceny pójdą w górę dwukrotnie. Więcej będziemy musieli zapłacić również za brak OC. Kierowca samochodu osobowego nie posiadający ważnej polisy, będzie zmuszony do uiszczenia opłaty w wysokości 3200 zł, czyli dwukrotności pensji minimalnej. Do 2016 roku nie zmieni się jednak liczba punktów karnych przypisana poszczególnym przewinieniom.

Koniec „dożywotnich” uprawnień

Zmiany dotyczą również okresu ważności prawa jazdy. Każdy kierowca posiadający prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E  będzie zobowiązany do wymiany dokumentu po 15 latach. Prawo jazdy pozostałych kategorii będzie ważne jedynie 5 lat. Owe regulacje dotyczą również obecnych kierowców.

Nowe kategorie

Zmiany te nie dotkną kierowców samochodów osobowych, ale i tak warto o nich wspomnieć. Nowe kategorie obejmować będą uprawnienia na jednoślady i quady. To spora zmiana. Do tej pory kierowcy lekkich czterokołowców nie musieli zdawać egzaminów.  Nowe przepisy to zmieniają.
Pomimo faktu, iż zmiany te nie są rewolucją, którą zapowiadano jeszcze kilka tygodni temu, warto na bieżąco śledzić wszelkie nowe rozwiązania prawne tak, aby nie dać się niczym zaskoczyć.

A skoro wiecie już wszystko, zapraszamy do wypożyczalni Europcar oraz życzymy Wam bezpiecznych i miłych samochodowych podróży!

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: