Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

23 października 2014 przez Europcar Polska · 2 komentarze

Zmiany w Kodeksie drogowym 2014

6. Czym grozi niewymienienie opon, Kodeks drogowy 2014Polski ustawodawca przyzwyczaił nas do częstych zmian w prawie. Jednym z aktów normatywnych, którego przepisy zostały znowelizowane w tym roku, jest Kodeks drogowy. Większość zmian została podyktowana potrzebą zminimalizowania niekorzystnych statystyk wypadków drogowych oraz przeciwdziałania ryzykownym zachowaniom na drodze. Miejmy nadzieję, że poniższe zmiany spełnią swoją funkcję prewencyjną.

Jedną z istotnych zmian jest nałożenie na pieszych obowiązku używania elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Wyjątek stanowią drogi przeznaczone wyłącznie dla pieszych oraz chodniki. Dotychczas, powyższy obowiązek dotyczył jedynie dzieci do 15. roku życia. Rozszerzenie go na wszystkich pieszych niewątpliwie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

150px-Znak_D-44.svgTegoroczną zmianą objęte zostały także regulacje odnoszące się do przewożenia dzieci. Nowe brzmienie zyskały przepisy dotyczące pojazdów, w których mamy obowiązek przewozić dziecko w foteliku. Od września pojawił się całkowity zakaz przewożenia dzieci poniżej 3. roku życia w samochodach niewyposażonych w pasy bezpieczeństwa. Natomiast dzieci mające powyżej 3 lat, które nie osiągnęły jeszcze 150 cm wzrostu – w myśl znowelizowanych przepisów – mogą podróżować w samochodzie niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa, ale tylko i wyłącznie na tylnej kanapie. Natomiast wyłączono z tej grupy busy i autobusy, czyli pojazdy, w których podróżuje powyżej 10 osób.

W tym roku, rozszerzono także katalog znaków drogowych. Dodano dwa nowe znaki dotyczące strefy płatnego parkowania. Dzięki temu wyeliminowano zjawisko podwójnej karalności, które było efektem niejednorodnego charakteru znaku D-44.

To jednak nie koniec nowelizacji. Od nowego roku szykują się kolejne zmiany w polskim prawie o ruchu drogowym, w tym m. in. te związane z wysokością mandatów. Prawdopodobnie wielu z uczestników ruchu drogowego jeszcze nie zdąży się zapoznać z tegorocznymi zmianami, a już wejdą w życie następne. Co prawda istnieje zasad mówiąca o tym, że nieznajomość prawa szkodzi. Jednakże, patrząc na mnogość nowelizacji w polskim prawie, wydaje się, że znajomość ich wszystkich mogłaby zaszkodzić jeszcze bardziej.

{ 2 odpowiedzi… przeczytaj je poniżej dodaj swój komentarz }

Adam Listopad 18, 2014 o 22:28

Wszystko ładnie pięknie… Jestem oczywiście jak najbardziej za tym, aby podnosić bezpieczeństwo na naszych drogach, ALE STANOWCZO jestem za tym aby odebrać Straży Miejskiej prawo do karania kierowców.

Odpowiedz

andrzej Luty 17, 2015 o 12:54

Bardzo ciekawa sprawa. Dzieki za info

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: