Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

20 marca 2014 przez Europcar Polska · 2 komentarze

Wynajem samochodu w ramach kosztów firmy

Wynajem samochodu do firmy, Wynajem samochodu dla firmyTo, że opłatę za wypożyczenie samochodu przedsiębiorca może odliczyć od podatku, wydaje się rozwiązaniem logicznym i korzystnym. Wszyscy zgadzają się co do potrzeby istnienia samego ułatwienia, ale już sposób rozliczenia czynszu za auto budzi spore emocje.

Wynajmujący, chcąc wypełnić zeznanie podatkowe, nie ucieknie przed kluczowymi pytaniami: do jakiego stopnia odliczyć koszty wynajmu? Konkretnie – czy wliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu czy trzymać się zasady głoszącej, że kwota wliczona do kosztów uzyskania nie powinna przekroczyć kilometrówki (wliczamy, więc część poniesionych kosztów)?

Kilometrówka, czyli liczba przejechanych kilometrów pomnożona przez stałą stawkę ministerialną (obecnie: 0,5214 zł/1 km dla aut osobowych o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 900 cm3, 0,8358 zł/1 km dla aut osobowych o pojemności skokowej silnika większej niż 900 cm3) to miara, której stosowanie zaleca Fiskus. Obejmuje także wydatki na serwisowanie, paliwo czy ubezpieczenie. Za pomocą kilometrówki odliczamy od podatku koszty użytkowania samochodu. Nie zalicza się do nich opłata za wynajem, bowiem wynajem nie odnosi się do kosztów użytkowania auta, a do kosztów nabycia do niego praw.

Podczas gdy Urząd Podatkowy zwykle podtrzymuje niekorzystną dla przedsiębiorców interpretację przepisów, Naczelny Sąd Administracyjny jest zdania, że opłatę za wynajem powinno się w całości zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Ostatecznie, sami zdecydujemy się na wybraną opcję wraz z nadejściem terminu rozliczenia. Zawsze istnieje możliwość zwrócenia się o indywidualną interpretację danego przypadku do Ministerstwa Finansów. Wyroki sądowe są korzystne dla korzystających z usług wypożyczalni, co pozwala mieć nadzieję na wzrost popularności wynajmu wśród osób, dla których korzystanie z auta w firmie na tej zasadzie jest najlepszą z możliwych opcji. Bardzo prawdopoobne, że takich osób będzie przybywać pomimo wszelkich nieścisłości. Wynajem bowiem daje pełną swobodę działania, zapewniając elastyczność, którą docenią świeżo upieczeni właściciele własnych firm.

{ 2 odpowiedzi… przeczytaj je poniżej dodaj swój komentarz }

Mario Sierpień 28, 2014 o 14:09

Mało firm o tym wie. Z doświadczenia również wiem, że mało firm wynajmujących auta informuje o możliwości wciągnięcia tego w koszty firmy, nie wiem na gdzie leży problem.

Odpowiedz

gisma Sierpień 29, 2014 o 18:53

Prowadzę własną działalność gospodarczą dopiero od kilku miesięcy. I właśnie rozważam wynajem samochodu. Z pewnością nie zdecyduje się na zakup, bo nie jest mi zbyt często potrzebny.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: