Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

8 maja 2014 przez Europcar Polska · 0 odpowiedzi

Toskania autem

3. Toskania autemToskanię można poznawać na wiele sposobów. Jedni pragną zaspokoić głód sztuki – renesansowe miasta z Florencją na czele są w istocie same w sobie muzeami. Drudzy uciekają przed tłumami turystów w Apeniny lub wręcz przeciwnie, wybierają gwarną włoską riwierę. Jakim kluczem posłużyć się podczas planowania letniego wyjazdu do Toskanii? Proponujemy zanurzyć się w kulturze tego regionu, odwiedzając letnie festiwale regionalne.

Gdy nadchodzi świąteczny czas, na pierwszy plan wysuwa się sportowa rywalizacja, hołd składany lokalnej tradycji oraz dobra zabawa. Właściwie, każde z wielu miasteczek Toskanii wydaje w lecie większą imprezę, są jednak miejsca i daty, których nie można pominąć.

Luminara w Pizie   

16 czerwca Piza odkrywa przed przyjezdnymi niespodziewane, nocne oblicze. Zabytkową zabudowę nad rzeką Arno na ten jeden dzień rozświetlają dziesiątki tysięcy świec. Tradycja ta, nazywana Luminara, sięga XVII wieku, kiedy to mieszkańcy Pizy zapalali w oknach świece, by upamiętnić odnowienie grobowca patrona miasta San Ranieri. Dziś, pizańczycy nie ograniczają się do ustawienia światełka – całe balkony, framugi okienne i loggie są obwiedzione świetlistym konturem dzięki specjalnie zamontowanym rusztowaniom. Jeszcze tego samego dnia można nad brzegiem Arno oglądać fajerwerki, a jeśli pokusimy się o zostanie w Pizie o jeden dzień dłużej, obejrzymy także tradycyjne regaty.

Giostra del Saracino w Arezzo

Krótko po Luminarze, w tym roku 21 czerwca, w odległym o 2 godziny drogi autem od Pizy Arezzo odbywa się inne wyjątkowe święto. W trzecią sobotę czerwca ma miejsce turniej, w którym stają naprzeciw siebie cztery dzielnice miasta. Po porannej procesji w średniowiecznych kostiumach, mieszkańcy i turyści zbierają się na głównym placu Arezzo, by przyjrzeć się rywalizacji jeźdźców o Złotą Lancę na koniach. Przedstawiciele dzielnic, otoczeni zewsząd tłumem na Piazza Grande, mają za zadanie trafić w herb Buratto – figury Saracena (Araba), największego w średniowieczu wroga krzyżowców. Niech za zachętę do uczestnictwa w widowisku posłuży fakt nawiązywania przez Dantego do turniejów w Arezzo w Boskiej Komedii.

Calcio we Florencji

24 czerwca Florencja obchodzi dzień swojego patrona – Jana Chrzciciela. Wtedy też, poszczególne dzielnice grają na Piazza di Santa Croce w Calcio (wł. „kopniak”). Silne emocje sportowe są gwarantowane, gra bowiem jest połączeniem rugby, piłki nożnej i zapasów. Obserwując zawodników w strojach z epoki, przenosimy się na chwilę w XVII wiek, kiedy to Calcio było rozrywką miejscowych arystokratów. Sprzedaż biletów na trybuny rozpoczyna się już w maju.

Palio w Sienie

Sieneńskie Palio to być może najsłynniejsza letnia tradycja w Toskanii. Co roku, 2 lipca, najważniejszy plac w mieście staje się pełnoprawnym torem wyścigowym. Szaleńczy konny wyścig wokół Piazza del Campo wyłania zwycięską contrade, czyli dzielnicę. Każda z nich jest udekorowana w barwy i symbole danego jeźdźca (m.in. pantera, jednorożec, sowa). Samą gonitwę trudno nazwać bezpieczną jeśli wziąć pod uwagę, że uczestnicy dosiadający koni nie używają siodła, a zakręty sieneńskiego rynku nie należą do najłagodniejszych. Palio to jedna z najstarszych lokalnych toskańskich atrakcji – wyścigi konne odbywały się w Sienie już w VI wieku!

Warto czerpać wprost z bogactwa kulturowego Toskanii – uczestnictwo w lokalnych świętach wydaje się do tego najlepszą okazją! Kierując się kalendarzem imprez, wycieczkę można rozpocząć w połowie czerwca, by zakończyć ją na początku lipca. 

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: