Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

22 maja 2014 przez Europcar Polska · 1 odpowiedź

Samochodem wzdłuż Szkocji

5. Samochodem wzdłuż Szkocji, wycieczka do SzkocjiJeśli jazda autem jest dla Ciebie czymś więcej niż przemieszczaniem się z punktu A do punktu B, pomyśl o wycieczce do Szkocji. Puste, równe drogi poprowadzą Cię przez zielone łąki, wokół wzgórz i jezior (nazywanych w Szkocji lochs) albo nieopodal atlantyckich klifów. Nie raz zatrzymasz się, chcąc zapamiętać na dłużej widoki z trasy. Zapraszamy na wycieczkę po Highlands, czyli najdzikszym i najwierniejszym tradycji regionie Szkocji.

Highlands to jedno z najrzadziej zaludnionych miejsc w Europie – raj dla osób pragnących uniknąć zalewu turystów oraz męczących upałów. Obejmuje przede wszystkim północno-zachodnie wybrzeże Wielkiej Brytanii, a więc kolebkę celtyckiej kultury, tereny słynne z walk przeciwko Anglii (ikoną pozostaje William Wallace upamiętniony w filmie Braveheart) oraz najlepszych destylarni whisky.

W Szkocji znajdziemy aż 12 oficjalnych tras dla zmotoryzowanych turystów. Polecamy dwie najdłuższe i najbardziej zróżnicowane – Argyll Coastal Route oraz North & West Highlands.

Argyll Coastal Route

Argyll Coastal Route zaczynamy w miejscowości Tarbet, by obrać kierunek północny na Fort William stanowiący wrota do Highlands. U początku podróży przywita nas Loch Lomond, drugie po Loch Ness największe szkockie jezioro. Droga wije się między wzgórzami, które obejrzymy w całej okazałości w punkcie widokowym zwanym Rest and be Thankful. By tradycji stało się zadość, w miejscu, gdzie budowniczy trasy pozostawili kamień z inskrypcją należy urządzić postój, a najlepiej piknik.

Po tym, jak miniemy Lochgilphead, Argyll Coastal Route poprowadzi nas do malowniczego Oban. Przejedziemy również obok Crinan Canal, zbudowanego dla poprawy komunikacji w regionie, a obecnie służącego raczej rozrywce właścicieli łódek i jachtów. W Oban, poza tym, że odwiedzimy jedną z najmniejszych destylarni whisky w Szkocji (powstałą wcześniej niż samo miasteczko), odnajdziemy dwa średniowieczne zamki. Mieszkańcy dumni są z miejscowego zespołu dudziarzy oraz faktu, że w Oban bywał sam autor Ivanhoe Sir Walter Scott.

Czekają nas jeszcze stalowoniebieskie pejzaże Firth of Lorn i Sound of Mull w atlantyckiej części Hebrydów Wewnętrznych. To na wodach Firth of Lorn rozgrywały się niektóre sceny pamiętnego filmu o agencie 007 From Russia with Love. Na końcu wyprawy, w Fort William, będziemy mogli podziwiać Ben Nevis – najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii (1344 m. n.p.m.).

North & West Highlands

Jeśli Argyll Coastal Route jedynie rozbudziło podróżniczy apetyt, warto zdecydować się na kontynuowanie podróży ku północy trasąNorth & West Highlands. Wielu twierdzi, że ukryte między klifami nadmorskie osady na dalekiej północy w pełni reprezentują „krainę Gaelów”, jak w szkockim dialekcie gaelickiego nazywany jest region Highlands.

Największym ośrodkiem miejskim w promieniu kilometrów pozostaje Ullapool, przy czym oznacza to, że mieszkańców liczy się w tysiącach, a nie setkach. Łatwo tu trafić na festiwal muzyki – odbywa się ich kilka w ciągu roku. Miasteczko jest traktowane przez turystów jako punkt wypadowy do urokliwych wiosek rybackich na wybrzeżu z piaszczystymi, kameralnymi plażami. W miejscach takich jak Kinlochbervie można wynająć mały domek wakacyjny.

Dobrym wyborem jest odpoczynek w Durness. O prym wśród lokalnych atrakcji walczy imponujących rozmiarów jaskinia Smoo Cave oraz najwyższe w Wielkiej Brytanii klify o nazwie Clo Mor. Do niedawna w Durness dominował jeszcze język gaelicki, jednak nie to stało się przyczyną dużej, jak na ten rejon, popularności wioski. Wakacje w okolicy spędzał jako chłopiec John Lennon, którego uhonorowano lokalnym festiwalem muzycznym.

Północna Szkocja tylko sprawia wrażenie niedostępnej. Nawet do oddalonych od miast wiosek prowadzą świetnie oznaczone i odpowiednio utrzymane drogi. O ile Twoim odwiecznym, niespełnionym marzeniem jest odnalezienie spokoju, Szkocja może okazać się strzałem w dziesiątkę.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój komentarz }

Alicja Kwiecień 18, 2017 o 10:40

Dzień dobry, czy mogłabym prosić o dokładny przebieg obu polecanych tras? Nie mogę tego nigdzie znaleźć. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Alicja

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: