Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

25 lutego 2013 przez Europcar Polska · 0 odpowiedzi

Renault – 115. rocznica powstania

RenaultNiektóre wielkie historie mają swój początek w całkiem niepozornych i, wydawałoby się, nie gwarantujących sukcesu miejscach. Założyciel komputerowego imperium – Steve Jobs, pierwsze komputery Apple konstruował i składał w garażu domu swoich rodziców. Inny wizjoner – Louis Renault zaczynał podobnie – w szopie na narzędzia. To właśnie stamtąd na świat wyszły pierwsze samochody tego francuskiego koncernu, którego oficjalne początki sięgają lutego 1898 roku. 25.02. obchodzić będziemy 115 rocznicę założenia firmy. O tym jak owe 115 lat wyglądało piszemy pokrótce poniżej.

Na drodze do sukcesu

Pierwszy samochód konstrukcji Renault’a został wyprodukowany (a raczej samodzielnie złożony przez Luisa i jego braci) w październiku 1898 roku. Po roku, firma pełnego werwy Francuza mogła się pochwalić oddaniem do użytku 76 samochodów, co  dało pracę 110 robotnikom.

Olbrzymią szansą dla koncernu okazała się pierwsza wojna światowa.  Zatrudniające już ponad 4 tysiące pracowników zakłady, przestawiono na potrzeby wojsk ententy. Renault produkował silniki lotnicze, ciężarówki, czołgi oraz ciągniki artyleryjskie. A wszystko za sprawą zupełnie spontanicznej, podyktowanej tragiczną sytuacją francuskich wojsk decyzji dotyczącej zarekwirowania 500 taksówek, które miały dowozić na miejsce bitwy francuskie posiłki.

Okres powojenny to czas ugruntowywania renomy marki. Firma powróciła do produkcji pojazdów cywilnych – ciężarówek, samochodów osobowych, a wkrótce także miejskich autobusów i pierwszych traktorów.  Dzięki sukcesom odnoszonym podczas rajdów w Monte Carlo, każdy znał Renault i wiedział czym się zajmuje, a przebycie w przeciągu 24 godzin odległości 4162 km z przeciętną prędkością  172 km/h, było szeroko komentowane i opisywane w gazetach w całej Europie.

Niestety, okres dobrej passy przerwała druga wojna światowa. Najpierw zakłady znalazły się pod wpływem okupanta, przez co zajęły się głównie produkcją czołgów dla wojsk wroga.  Zostały zbombardowane przez wojska ententy, a zniszczenia wyniosły blisko 80%. Sam założyciel – Louis Renault został aresztowany za rzekomą kolaborację i zmarł w więzieniu.

Wraz z końcem wojny zakłady Renault zostały upaństwowione. Pierwszym wyprodukowanym po 1945 roku samochodem był 4CV, szalenie popularny ze względu na stosunkowo niską cenę, trzybiegową skrzynię biegów i zamontowany z tyłu silnik. W 1965 roku koncern osiągnął jeden ze swoich największych sukcesów – na targach w Genewie prekursor dzisiejszych modeli samochodów osobowych – Renault 16, zdobył  tytuł Samochodu Roku. Kolejny raz nagroda ta trafiła do koncernu w 1990 i 1998r. (Renault Clio i Clio II) oraz w 1996r. (Renault Scenic).

Renault

Dziś Renault to jedna z najbardziej popularnych marek samochodowych w Europie. Koncern Renault zatrudnia ponad 140 tys. pracowników i poza zakładami we Francji, ma również swoje fabryki m.in. w  Belgii, Turcji, Hiszpanii, Argentynie i Brazylii.  Wraz z markami Dacia i Samsung, których część udziałów nabyto na przełomie XX i XXI wieku, grupa Renault – Nissan stanowi czwarty na świecie, pod względem produkcji i rocznej sprzedaży, konglomerat motoryzacyjny.

Już wkrótce w naszych wypożyczalniach pojawią się nowe modele marki Renault. Informacji o nowościach szukajcie na naszym blogu i na stronie EUROPCAR.COM.PL

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: