Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

28 lutego 2018 przez Europcar Polska · 0 odpowiedzi

Jak przygotować samochód na wiosnę

 

Każdy samochód, zarówno nowy, jak i używany, wymaga serwisowania. Są takie czynności, które każdy kierowca powinien wykonać przynajmniej raz w roku, aby korzystać z pojazdu w sezonie bez obaw. Oto garść cennych porad na wiosnę.

Podstawowe płyny

Serwis powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia wszystkich płynów: oleju, płynu hamulcowego, chłodniczego oraz do spryskiwaczy. Najczęściej powinno się sprawdzać olej (przynajmniej raz w miesiącu lub bezpośrednio przed planowaną dłuższą podróżą). Płyn hamulcowy, co prawda należy wymieniać rzadziej (co 2 lata), ale w sytuacji, kiedy nie zapisujemy dat wymiany poszczególnych elementów – powinniśmy skontrolować również ten płyn. W przypadku płynu chłodniczego ważne jest, aby wlać do zbiornika gotowy płyn, a nie koncentrat. Jeżeli chodzi o płyn do spryskiwaczy, to na wiosnę mamy uproszczoną procedurę – wystarczy, że zużyjemy do końca płyn zimowy.

Klimatyzacja

Jest to ten element wyposażenia samochodu, który bezwzględnie należy sprawdzić przed letnim sezonem. Klimatyzacja jest często zagrzybiona po wakacjach i jej kiepski stan może się negatywnie odbić na naszym zdrowiu.

Koła

Wymiana opon być może wydaje się oczywistą czynnością, ale sprawdzenie stanu bieżnika już niekoniecznie. Wielu kierowców bagatelizuje ten problem lub zwyczajnie zapomina o tej czynności. Niezawsze liczy się w tym wypadku data zakupu opon. Ważniejsza jest bowiem liczba kilometrów, jaką przejechaliśmy na jednym komplecie. Tak na prawdę jest to indywidualna sprawa, dlatego przed każdą wymianą opon, należy sprawdzić stan bieżnika.

Podwozie

Po zimie należy usunąć resztki zalegającej soli oraz błota. Jeżeli nasze auto było eksploatowane w ekstremalnych warunkach (rajdy itp.) i nie jesteśmy pewni, czy czegoś nie uszkodzimy podczas samodzielnego czyszczenia, najlepiej jest powierzyć tę czynność profesjonalistom.

Bezpieczeństwo

Na koniec warto sprawdzić kompletność apteczki, datę ważności gaśnicy, a także inne urządzenia i przedmioty potrzebne w razie nieprzewidzianych wypadków (np. lewarek, trójkąt ostrzegawczy, zestaw naprawczy itp.).

 

Jeżeli planujemy podróżować latem samochodem, to obowiązkowo powinniśmy wykonać wiosenny serwis. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, nerwy i pieniądze, a nasze wakacje będą takie, jak sobie wymarzyliśmy.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: