Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

21 lutego 2014 przez Europcar Polska · 1 odpowiedź

Poślizg kontrolowany – zasady bezpieczeństwa na drodze

poslizg, zasady bezpieczeństwaParadoksalnie, to miesiące zimowe bywają na drogach spokojniejsze niż miesiące letnie. Powód jest jeden – w obawie przed utratą kontroli nad pojazdem, kierowcy zdejmują nogę z gazu. Tym niemniej, aż 37% kierujących ma za sobą doświadczenie poślizgu. Istnieje kilka prostych sposobów, które, gdy tylko wejdą w nawyk, pozwolą uniknąć powtórki z rozrywki.

Łatwo powiedzieć: tylko bez paniki. Gorzej, jeśli uświadomimy sobie, że droga hamowania w wyniku poślizgu wydłuża się nawet czterokrotnie, a nagła zmiana toru jazdy może nastąpić niemal na każdej nawierzchni. Widok nieodśnieżonej drogi, na której występują koleiny, powinien natychmiast zapalić lampkę ostrzegawczą w umyśle kierowcy. Dobrze, by zmniejszenie prędkości zimą weszło nam w krew.

Panikę podczas poślizgu znacznie łatwiej opanujemy, podróżując autem z ABS. Choć wśród kierowców panuje stary jak świat konflikt na temat rzeczywistego działania systemu zapobiegającego blokadzie kół (Skraca czy wydłuża drogę hamowania?), większość specjalistów jest jednego zdania: ABS rzadko zawodzi. W większości przypadków zahamujemy szybciej, a mechanizm doskonale zachowa tor jazdy.

Bez ABS utrzymanie trasy jest trudnym zdaniem nawet dla doświadczonego kierowcy. Będą właścicielem takiego auta, zamiast wciskać do końca pedał hamulca, zdajmy się na hamowanie pulsacyjne. Kierownicę niezmiennie ustawiamy w kierunku, w którym chcemy jechać.

Niezależnie od rodzaju posiadanego samochodu, wchodząc w zakręt hamujemy z dużym wyprzedzeniem (wcześniej niż latem), najlepiej przy użyciu skrzyni biegów. Nigdy nie wchodzimy w zakręt na sprzęgle i nie wykonujemy gwałtownych ruchów kierownicą. Niebagatelną rolę odgrywa płynność z jaką operujemy gazem.

Hamowanie w zimie to nie lada sztuka, dlatego zachowajmy ostrożność za każdym razem, dojeżdżając do skrzyżowania, widząc korek czy auto, które parkuje. Uwaga! Wraz z nadejściem zimy, obowiązuje „zimowa” odległość między pojazdami. Hamowanie w ostatnim momencie może skończyć się kraksą – wystarczy kamień albo zamarznięta kałuża na końcowym odcinku drogi. Nie dajmy się więc zaskoczyć i pamiętajmy, że rozwaga może nam uratować życie.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój komentarz }

Marek Roszp Luty 26, 2014 o 14:38

Może warto by było dodać jakiś filmik z instrukcją?

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: