Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

5 czerwca 2014 przez Europcar Polska · 5 komentarzy

Polskie prawo jazdy za granicą

10. Polskie prawo jazdy za granicąJedną z rzeczy, które zawdzięczamy Unii Europejskiej jest to, że pogniecione książeczki prawa jazdy z pamiętnym logiem „PL” na dobre odeszły w niepamięć. Od 10 lat polscy kierowcy podróżują bezproblemowo na terenie większości krajów Starego Kontynentu. Czy rzeczywiście, podczas kontroli za granicą, nie musimy się niczego obawiać?

W Unii Europejskiej

Co prawda, w Unii nie upowszechnił się jeszcze jednolity wzór prawa jazdy, ale wszystko wskazuje na to, że za 20 lat będzie on obowiązkowy dla wszystkich obywateli państw członkowskich. Od 19 stycznia 2013 roku otrzymujemy uniwersalny dokument zgodny z unijnym rozporządzeniem. Niezależnie jednak od tego, czy używamy starszej czy nowszej wersji „prawka”, honoruje je każdy z krajów Unii oraz kraje z nią stowarzyszone takie jak Szwajcaria czy Norwegia. Pamiętajmy – to, że za granicą uznawane jest polskie prawo jazdy nie oznacza, że obowiązuje nas polski Kodeks Drogowy! Zdarza się, że przepisy obowiązujące na drogach UE znacząco się od siebie różnią.

Co, jeśli nie jesteśmy wyłącznie turystą, ale mieszkańcem jednego z państw unijnych? Czy powinniśmy wymienić polskie prawo jazdy na prawo jazdy kraju, w którym żyjemy? Każde państwo wypracowało inną praktykę – na przykład w Wielkiej Brytanii wymieniać go nie trzeba. Generalna zasada głosi, że lepiej pozyskać lokalną wersję dokumentu. Stare prawo jazdy jest wtedy odsyłane do kraju obywatelstwa.

Poza Unią Europejską – najpopularniejsze cele podróży

Jeśli chodzi o Rosję, ambasada polska w Moskwie zaleca posiadanie urzędowego tłumaczenia prawa jazdy na cyrylicę – na prowincji policjanci mogą nie znać alfabetu łacińskiego. Gdy mowa o Ukrainie sprawa ma się podobnie.

W Stanach Zjednoczonych polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia auta, ale w zależności od stanowych regulacji, dokument zachowuje termin ważności od kilku do kilkunastu miesięcy. Podczas kontroli możemy zostać poproszeni o dowód tożsamości.

Warto postarać się o międzynarodowe prawo jazdy. Procedura jest prosta i nie trwa długo, a będziemy pewni, że umożliwi nam ono wypożyczenie samochodu w odległych zakątkach świata.

{ 5 odpowiedzi… przeczytaj je poniżej dodaj swój komentarz }

Karolina Styczeń 30, 2016 o 22:34

Witam, mam pytanie dotyczące polskiego prawa jazdy w USA. Otóż posiadam prawo jazdy kat. A2 i zamierzam wyjechać do Stanów na studia. Czy będzie ono ważne, jeśli tak to jak długo i czy będę musiała przechodzić tam cały kurs od początku?

Odpowiedz

Q-MOBIL Grudzień 15, 2016 o 19:04

Dołączam do pytania, może ktoś mógłby po krótce napisać w jakich krajach obowiązują nasze polskie prawa jazdy? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Adamiśka Styczeń 20, 2017 o 12:15

Karolinka, możesz po prostu kupić kolekcjonerkę z fastidcard com 🙂

Odpowiedz

prawko Maj 26, 2017 o 12:54

Mój przyjaciel powiedział, że ukraińskie prawo jazdy jest dobra w Polsce, a on zrobił prawo jazdy tutaj https://uaprawko.com/

Odpowiedz

Robert Październik 17, 2017 o 14:17

Ja jak jechałem do Holandii to od niczego kupiłem sobie holenderskie prawo jazdy(kolekcjonerskie) z dokumencik com pl!No i śmigałem sobie wtedy na pewniaczka 😀

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: