Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

16 grudnia 2014 przez Europcar Polska · 0 odpowiedzi

Najdziwniejsze rajdy w Polsce

13780227394782_f, rajdy w Polsce

http://www.fotolog.com/franek_mysza/242000000000027555/

Miłośnicy rajdów nie powinny narzekać na brak tego typu imprez w Polsce. Oprócz zwykłych (o ile w ogóle można mówić o zwykłych rajdach) są organizowane także nieco bardziej fantazyjne.

Jednym z nich jest Złombol, który pokonuje się pojazdami tzw. komunistycznymi, wyprodukowanymi w byłym bloku wschodnim. Rajd jest organizowany od 2007 roku i ma charakter charytatywny; celem jest wspieranie Domów Dziecka. Trasa Złombola liczy około 2500 km (w jedną stronę). Tegoroczna edycja była już 8. z kolei, a jej celem stało się hiszpańskie miasteczko Lloret de Mar. Wcześniejsze mety znajdowały się m. in w Monte Carlo, na Kole Podbiegunowym czy nad jeziorem Loch Ness.

Niezależnie od celu, każda edycja obfituje w niemałą ilość wrażeń. Nie przesadzę, jeżeli określę ten rajd mianem motoryzacyjnego survivalu. Uczestnicy podróżują niewygodnymi wehikułami z czasów PRL-u o przestarzałej konstrukcji i skłonnymi do awarii. Dodatkowa trudność polega na tym, że podczas rajdu nie mogą liczyć na ewentualny serwis ze strony organizatorów.

Innym z kolei wydarzeniem tego typu jest Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych. Ma on za sobą długą tradycję – czterdzieści edycji. Wciąż jednak cieszy się dużym zainteresowaniem kolejnych pokoleń. Zawodnicy mogą startować w jednej z czterech klas. Pierwsza z nich obejmuje samochody wyprodukowane przed 1945 rokiem. Do kolejnych klas zaliczają się auta powojenne, kolejno wyprodukowane: po 45., 60. i 70. roku. Trasa rajdu jest podzielona na dwa dni, podczas których uczestnicy pokonują kilkaset kilometrów. W tym roku można było podziwiać m. in. zmagania: Porsche 911, Chevroleta Corvette C3 oraz Citroena B11. Rajdowi towarzyszy także konkurs elegancji odbywający się na Rynku Starego Miasta w Poznaniu.

Najbardziej ekstremalną propozycja jest natomiast Wyścig Mydelniczek organizowany przez Red Bull. Uczestnicy startują w samodzielnie zaprojektowanych i zbudowanych pojazdach. Jak zapewne można się domyślić, nie są one wyposażone w napęd mechaniczny. Napędza się je siłą grawitacji albo ludzkich mięśni. Pojazdy mogą być wykonane z dowolnego materiału; uczestników ogranicza jedynie ich wyobraźnia. Aby zasiąść za kierownicą Mydelniczki nie trzeba być pełnoletnim – wystarczy mieć ukończone 16 lat.

Bez względu na to, jaki rajd wybierzecie z pewnością czekają was niezapomniane wrażenia. Nasze zestawienie obejmuje tylko niektóre z propozycji. Być może Wy znacie jeszcze inne nietypowe rajdy. Zachecamy do komentowania i czekamy na Wasze propozycje.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: