Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

5 lutego 2015 przez Europcar Polska · 0 odpowiedzi

Mitsubishi Lancer – legenda rajdów

Mitsubishi Lancer

http://www.rajdy.v10.pl/Mitsubishi,Lancer,Evo,X,na,testach,16454.html

Mitsubishi Lancer ma już ponad czterdzieści lat. Jak przystało na Pana w średnim wieku, stał się trochę kapryśny i zapowiada koniec swojej kariery. Na ile jest to prawda – nie wiadomo. Jedno jest pewne: Mistubishi Lancer to legendarny samochód sportowy, który na trwale zapisał się w historii rajdów.

Pierwszy Lancer o nazwie 1600 GSR trafił na rynek europejski w latach 70-tych i od razu zaczął odnosić sukcesy na rajdach (dwukrotne zwycięstwo w Rajdach Safari).Utrzymane w stylizacji amerykańskiej z długą maską i charakterystycznymi lusterkami od razu zyskało sympatię kierowców.

Na początku lat 80-tych pojawiła się druga generacja Lancera. Auto o mocy 170KM było wyposażone w doładowany silnik 2000 Turbo. Jeszcze doskonalsze parametry posiadał Lancer EX 2000 Grupy 4, który dał początek legendarnemu Lancerowi Evolution.

Historia rajdowych zwycięstw Lancera jest długa. Sięgał po mistrzowski tytuł wielokrotnie. Już w latach 70-tych, zaraz po tym jak trafił na rynek europejski, wygrał dwa Rajdy Safari. Prawdziwa złota epoka Mitsubishi Lancer przypadła jednak na lata 90-te. Auto królowało na rajdach przez kilka sezonów: od 1996 do 1999 i czterokrotnie przyniosło Tommiemu Makinenowi tytuł Rajdowego Mistrza Świata.

Początki Lancera Evo nie były jednak obiecujące. Auto, które było stworzone z myślą o WRC, nie dość że nie wygrało, to jeszcze się psuło. Konstruktorzy postanowili się jednak zrehabilitować i już dwa lata później Evo zaczęło być zauważane na rajdach. To spowodowane, że marka z trzema diamentami pokusiła się o wyprodukowanie II generacji Lancera Evolution.

Mitsubishi Lancer przeszło do historii motoryzacji jako jeden z najlepszych samochodów wyczynowych na świecie. Chociaż starsze wersje znacząco różnią się od najnowszej genereacji, to jednak ciągle wzbudzają sentyment. Miejmy nadzieję, że wbrew zapowiedziom koncernu – Mitsubishi Lancer będzie zachwycało kolejnymi generacjami.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: