Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

27 listopada 2014 przez Europcar Polska · 0 odpowiedzi

Kierowcom już dziękujemy, czyli o samochodach Google’a

http://www.wykop.pl/link/2012326/samojezdzacy-samochod-od-google-eng/, samochody Google

http://www.wykop.pl/link/2012326/samojezdzacy-samochod-od-google-eng/

Samochód bez kierowcy… Marzenie XX-wiecznych konstruktorów, wizja przedstawiana w książkach fantastycznych i niedościgniony ideał. Pojazd, który przepowiadał Stanisław Lem w 1966 r. w ,,Podróży z gwiazd” doczekał się nie tylko teoretycznego opracowania, lecz także działającego prototypu. Auto opracowane przez firmę Google w wersji testowej wyjedzie na drogę za niecałe dwa lata.

Założenie tego pojazdu jest proste: zastąpić kierowcę autopilotem. Jedyną czynnością wymagającą odrobiny wysiłku będzie podanie celu podróży. Auto samodzielnie zeskanuje drogę i to w czasie rzeczywistym. Do ewentualnego sterowania wystarczy głos lub kliknięcie na ekranie dotykowym. To bez wątpienia krok milowy w dziedzinie transportu.

Pojazd ma być dwuosobowy i rozwijać prędkość maksymalnie do 40 km/h. Bezpieczeństwo zagwarantują liczne czujniki monitorujące przestrzeń wokół samochodu a także kamera o kilometrowym zasięgu, umieszczona na dachu. Systemy zamontowane w aucie Google’a same ocenią prędkość i zastosują odpowiedni manewr (hamowanie, ominięcie przeszkody itp.). Automatyczna nawigacja w samochodzie Google’a ma stać na najwyższym poziomie. Auto przy pomocy nowoczesnych technologii zinterpretuje mapę, rozpozna kolory, kształty i dźwięki.

Pomysłodawcy podkreślają, że podstawową zaletą autopilota jest to, że w przeciwieństwie do człowieka, nie posiada on problemów z koncentracją oraz nie odczuwa zmęczenia (co najwyżej wymaga serwisu). Niezależnie od etapu podróży, analizuje wszystkie dane w taki sam sposób. Nie tylko interpretuje znaki drogowe, lecz także zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Samochód Google’a ma więc nie tylko służyć wygodzie, lecz także znacząco przyczyniać się do zwiększenia bezpieczeństwa.

Wydaje się, że od realizacji tego innowacyjnego projektu dzieli nas zaledwie krok. Wszystko jest gotowe: technologia, wersje testowe a nawet mentalność ludzi. Najbardziej opóźnione wydaje się być prawo, i to nie tylko w naszym kraju. Pionierem w tym względzie ma być Kalifornia, która w 2015 r. wprowadzi regulacje dotyczące samochodów samoprowadzących się. Jeszcze dużo czasu upłynie, zanim pozostałe kraje dokonają nowelizacji. Dopóki nie wynajdziemy urządzenia samodzielnie generującego nowe przepisy prawa, pozostaje nam liczyć na ustawodawcę.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: