Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

16 września 2013 przez Europcar Polska · 6 komentarzy

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Kiedy zmienić opony na zimowe, wymiana oponGdy chodzi o wymianę opon, zdanie, które króluje w każdym serwisie informacyjnym na przełomie jesieni i zimy, czyli nieśmiertelne „zima zaskoczyła drogowców” można niewątpliwie zastąpić frazą „zima zaskoczyła kierowców”. Trudno się dziwić, skoro pogoda od września gra z nami w kotka i myszkę. Podpowiadamy, jak bezboleśnie przywitać nową porę roku na szosie odpowiednio planując wymianę opon.

Z pozoru, odpowiedź na pytanie „kiedy wymienić opony na zimowe?” jest bardzo prosta. Producenci ogumienia zgodnie zalecają trzymać się zasady siedmiu stopni – gdy temperatura w ciągu dnia jest niższa, należy czym prędzej zamontować zimówki. Część kierowców sądzi jednak, że zasada siedmiu stopni to chwyt marketingowy, a opony zimowe najlepiej sprawdzają się w temperaturze bliskiej zeru. Należałoby, więc poczekać z ich wymianą do czasu aż na dobre zapanuje zima. Kto ma rację?

Siedem stopni to granica umowna, ale nie bezpodstawna. Już pierwsze przymrozki powinny być dla nas ostrzeżeniem. Gdy tylko rano i wieczorem zacznie robić się zimno, warto zadzwonić do warsztatu, aby umówić się na wymianę opon na zimowe. Choćby we wrześniu panowała złota polska jesień i nic nie wskazywało na rychłe załamanie pogody jako orientacyjny termin na montaż można potraktować połowę lub koniec października. Październik ma same plusy. Przede wszystkim, pozwoli ominąć kolejki. Poza tym, niestraszne będą nam zaśnieżone drogi w najgorszym okresie – zanim po letniej przerwie ruszą drogowcy i kierowcy przywykną do nowych warunków nawierzchni. Wrzesień to z kolei idealny miesiąc na kupno opon zimowych, wtedy wybór, jeszcze przed szczytem sezonu, jest największy.

Czekanie w kilkunastodniowej kolejce, by wymienić opony na zimowe nie tylko stresuje, ale też kosztuje. Czy nie po to zakupiliśmy zimówki, by móc w pełni  korzystać z ich właściwości? Z każdym dniem tracimy, niepotrzebnie zużywając letnie ogumienie zamiast cieszyć się doskonałą przyczepnością, dynamicznym przyspieszeniem i skróconą drogą hamowania. Tymczasem, to właśnie te cechy przekładają się na bezpieczną jazdę w zimie. Opony zimowe zawdzięczają je dodatkowi krzemionki w mieszance gumowej, wydatniejszej rzeźbie bieżnika oraz gęstej lamelizacji. Lamelki, czyli nacięcia na powierzchni opony, wyostrzają jej krawędzie, dzięki czemu hamowanie w trudnych warunkach atmosferycznych nie stanowi zagrożenia dla kierowcy i pasażerów.

Chociaż zmiana opon na zimowe nie podlega ustawowym regulacjom, rosnąca liczba kierowców docenia ich walory i nie wyobraża sobie bez nich zimowej jazdy. O dziwo, nasila się tendencja jeżdżenia na zimówkach przez cały rok. Tego nie polecamy – mieszanka gumowa opon zimowych, jako, że jest bardziej elastyczna, szybciej się zużywa.

Pamiętaj, że wypożyczając samochód w Europcar, oszczędzasz sobie tego problemu i możesz cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą przygotowanym przez naszych fachowców samochodem.

{ 6 odpowiedzi… przeczytaj je poniżej dodaj swój komentarz }

Motoopony Październik 8, 2013 o 10:41

Pogratulować bloga i ładnej skórki. Co do pytania o opony zimowe. Z pewnością nie będzie to pierwsza połowa października, gdy na dworze temperatura w ciągu dnia wynosi 20 stopni. Wprawdzie zdarzają się przymrozki, ale dopiero koniec, a najlepiej początek listopada to najlepszy moment. Z punktu widzenia naszego portfela, opony zimowe warto kupić również przed sezonem. Wtedy to ceny są niższe, a sprzedawca ma czas aby odpowiedzieć na wszelkie pytania. W sezonie zimowym, gdy ma non stop telefony, to nie możliwe. Pozdrawiam Europcar.

Odpowiedz

Europcar Polska Październik 11, 2013 o 13:19

Dzięki :). Oczywiście październik październikowi nie równy. W tym roku październik straszył nas zimnym początkiem, a w połowie miesiąca rozpieszcza ciepłą złotą polską jesienią. Aby jak najdłużej :). Pozdrawiamy Motoopony.

Odpowiedz

Kryspin Sierpień 27, 2014 o 13:39

Cześć, fajny blog!
Zgadzam się z tymi siedmioma stopniami ale widząc to co się dzieje na drogach, będę bardzo szczęśliwy jak polscy kierowcy zaczną zmieniać opony wtedy jak się o tym zaczyna mówić w TV a nie czekają aż śnieg spadnie. A przecież w międzyczasie mamy jeszcze pluchę i mokre liście na asfalcie.
Nie wiem na czym to polega? Może muszą pokazać, że są lepsi od innych i nie będą ulegać „presji otoczenia”. To w sumie takie polskie, prawda?
Pozdrawiam

Odpowiedz

podrogach.pl Lipiec 1, 2015 o 11:48

Trochę skrótowo, ale poprawnie potraktowany temat. Faktycznie 7 stopni jest dobrym momentem do zastanowienia się nad zmianą opon, ale np. przy zmianie opon na letnie lepiej poczekać do kwietnia i dopiero wtedy wymienić. Niespodziewany śnieg w trakcie wyjazdu wielkanocnego może być problemem.

Odpowiedz

Wulkanista.pl Listopad 6, 2016 o 10:35

Nie do końca zgodzę się z tymi 7 stopniami. Owszem 7 stopni jest graniczną temperaturą w której opona zmienia swoje właściwości (letnia na gorsze, zimowa na lepsze). Tylko trzeba pamiętać że jeżeli na początku Października będzie 5 stopni to nie należy od razu brać się za wymianę opon jeżeli długoterminowe prognozy zakładają ocieplenie pod koniec miesiąca czy za kilka dni, i taka aura ma utrzymać się dłuższy czas. Poza tym artykuł pisuje wszystko od A do Z.

Odpowiedz

Anna Listopad 21, 2016 o 15:58

Mąż zmienił mi dzisiaj oponki. Dodatkowo zakupił je na stronie https://oponafelga.pl/. Wielu producentów, darmowa wysyłka, szybka dostawa. Nie czekaj zima co raz bliżej. Polecam

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: