Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

13 listopada 2014 przez Europcar Polska · 1 odpowiedź

Jak zadbać o klimatyzację

10. Polskie prawo jazdy za granicą, klimatyzacjaJeszcze do niedawna klimatyzacja w samochodzie była elementem dodatkowego, a co za tym idzie, droższego wyposażenia. Obecnie stała się już standardem i większość z nas nie wyobraża sobie bez niej wakacyjnej podróży. Używamy więc klimatyzacji chętnie – natomiast serwisujemy ją rzadko.

Pierwszym niepokojącym objawem szwankującej klimatyzacji jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z jej wnętrza. Jest to bowiem doskonałe środowisko rozwoju grzybów i bakterii. W takiej sytuacji należy jak najprędzej dokonać konserwacji urządzenia. Pozwoli nam to uniknąć podrażnień górnych dróg oddechowych oraz uczuleń.

Serwisować klimatyzację należy minimum raz w ciągu roku. Najlepiej dokonać tego bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu, czyli wiosną. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby robić to dwa razy do roku. Jeżeli ktoś jest alergikiem warto konserwować klimatyzację także po wakacjach. Profilaktycznie, zaleca się także, przynajmniej raz w tygodniu uruchomić urządzenie na kilkanaście minut. Dzięki temu, zachowamy na dłużej sprawny kompresor.

Podstawową czynnością, którą należy wykonać jest dezynfekcja. Istnieją dwie metody: odgrzybianie ozonowe lub ultradźwiękowe. Pierwsza z nich jest tańsza i tradycyjna, druga natomiast– droższa, bardziej specjalistyczna, ale za to utrzymująca efekty na dłużej.

Rzadziej, tzn. mniej więcej co trzy lata, należy wymienić osuszacz. Z płynem chłodzącym oraz czynnikiem chłodzącym jest podobnie – również nie musimy go wymieniać co sezon. Jak widać nie wszystkie elementy klimatyzacji wymagają corocznej konserwacji. Serwis klimatyzacji nie jest więc tak uciążliwy i czasochłonny jak by się mogło wydawać.

Niezależnie od tego, kiedy będziecie serwisować swoją klimatyzację, zawsze wykonujcie ją w profesjonalnych warsztatach. Dzięki temu prawdopodobnie unikniecie kosztownych usterek oraz niepotrzebnych wizyt u lekarza.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój komentarz }

Adam Listopad 18, 2014 o 22:30

Uważam że profesjonalnych zakładów jest jak na lekarstwo 🙁

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: