Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

27 lutego 2014 przez Europcar Polska · 0 odpowiedzi

Jak zachować się na drodze w przypadku wichur

Winter a, wichura na drodzeWprawdzie Pacyficzny Pierścień Ognia leży tysiące kilometrów stąd, a filipińską strefę tajfunów znamy wyłącznie z mediów, doświadczenie ostatnich lat udowadnia jednak, że zjawiska w rodzaju orkanu czy trąby powietrznej przestały być nam obce. Wyobraźmy sobie, że wiatr o prędkości 75 km/h (wiatr taki i silniejszy klasyfikujemy jako wichurę) zastaje nas w aucie. Dodajmy do tego silny deszcz i szalejące wokoło pioruny. Co robić?

No właśnie, kontynuować jazdę, by jak najszybciej schronić się w domu czy przeczekać wichurę w samochodzie, by nie ryzykować utraty panowania nad kierownicą? Komenda Główna Straży Pożarnej stawia sprawę jasno, zalecając zatrzymanie pojazdu jeśli nie zastosowaliśmy się do podstawowej zasady, która głosi „zostań w domu”. Oczywiście, mogło się również zdarzyć, że burza zaskoczyła nas na drodze. Pamiętajmy wtedy o kilku zasadach tak, aby bezpiecznie dotrzeć do celu:

  1. Ograniczenie prędkości. Mniejsza prędkość oznacza większą szansę uniknięcia zderzenia z przeszkodą: słupem, konarem albo przewróconym kontenerem.
  2. Wyjazdy z drogi podporządkowanej na otwartą przestrzeń. Włączając się do ruchu na nieosłoniętej zabudowaniami czy lasem przestrzeni musisz się liczyć z ryzykiem silnego podmuchu wiatru.
  3. Trąba powietrzna. Jeśli widzisz na horyzoncie trąbę powietrzną, uciekaj w przeciwnym kierunku. Zwykle porusza się ono z prędkością 60-70 km/h, zatem o ile znajduje się wystarczająco daleko, a ty przyspieszysz, powinno się udać. Sprawa wygląda inaczej, gdy trąbę powietrzną zauważymy nagle w pobliżu auta. Lepiej wtedy zarzucić ucieczkę i skryć się w najbliższym budynku.
  4. Zatrzymanie wozu. Decydując się na przeczekanie wichury, róbmy to z głową. Zapomnijmy o parkowaniu samochodu w pobliżu drzew (kierowcy w czasie silnych wiatrów giną najczęściej przygnieceni), linii wysokiego napięcia czy billboardów.
  5. Burza z piorunami. Wichurze może towarzyszyć deszcz i wyładowania atmosferyczne – w takim wypadku, samochód wyjątkowo sprawdza się jako kryjówka. To jedno z najbezpieczniejszych miejsc podczas burzy, jako, że pioruny, nawet jeśli uderzą w pojazd, nie skrzywdzą pasażerów. Więcej – nie pozostawią nawet śladu na karoserii.

Mało prawdopodobne, byśmy nie dowiedzieli się o nadchodzącej wichurze zanim ona nadejdzie. Wielu kierowców zwyczajnie ignoruje zalecenia straży władz nawołujących do pozostania w domu. Tym, którzy traktują komunikaty poważnie, zdarza się natomiast zapomnieć o przestawieniu samochodu w bezpieczne miejsce. Nie powtarzajmy ich błędów.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: