Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

17 października 2013 przez Europcar Polska · 0 odpowiedzi

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

dziecko w samochodzie, Jak przewozić dziecko w samochodzieNigdy nie zapominaj o foteliku dla dziecka w samochodzie – ryzykujesz o wiele więcej niż stu pięćdziesięciozłotowy mandat i utratę sześciu punktów karnych. Dla zdrowia małego pasażera nawet nieznaczna stłuczka może mieć poważne skutki. Dowiedz się, jak przewozić dziecko w samochodzie, by być spokojnym o jego bezpieczeństwo.

Przy doborze fotelika liczą się trzy czynniki: waga, wzrost i wiek dziecka, które odnajdziemy zawsze w oznaczeniach od producenta tego wyposażenia. Jasnych, choć niepełnych wskazówek dostarczają przepisy kodeksu drogowego – w foteliku przewozimy dzieci do 12 lat lub takie, które mają mniej niż 150 cm wzrostu. Jeśli dziecko przekroczyło wskazany wiek, bądź jest wyższe, może podróżować samochodem bez fotelika nawet na przednim siedzeniu auta.

Choć kodeks nie precyzuje w jaki sposób należy ustawiać ani kiedy wymieniać fotelik dziecięcy, istnieje kilka zasad, którymi dobrze kierować się przy stosowaniu tego typu wyposażenia.

  1. Niemowlęta przewozimy tyłem do kierunku jazdy. Kręgosłup szyjny malucha jest jeszcze słaby i przypięcie pasami do fotelika nie wystarczy, by zapobiec uszkodzeniom wynikającym z niekontrolowanego ruchu głowy podczas zderzenia. Zaleca się przewożenie dziecka w tej pozycji przynajmniej do czasu aż osiągnie wagę 13 kilogramów.
  2. Za najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie uchodzi siedzenie środkowe (pomiędzy dwoma pasażerami z tyłu) oraz siedzenie za pasażerem po prawej stronie. Nigdy nie sadzamy dziecka na przednim siedzeniu – podczas wypadku, kontakt z poduszką powietrzną przeznaczoną dla dorosłego zamiast pomóc, może tylko zaszkodzić.
  3. Zanim wybierzemy fotelik, sprawdźmy czy potrafimy go poprawnie zamontować na tylnym siedzeniu pojazdu. Stabilność fotelika ma wpływ na jego skuteczność.  
  4. Gondola wózków dla niemowląt, którą coraz częściej stosuje się jako fotelik, nie może go zastąpić.
  5. Wybierajmy foteliki, które dobrze sprawowały się na tzw. crush testach. Niemiecki automobil klub ADAC od lat 90. sprawdza foteliki pod kątem bezpieczeństwa. Pozytywny wynik w testach ADC to gwarancja niezawodności.

Wiemy, że podróż z dzieckiem potrafi być wymagająca, a komfortowy fotelik stanowi często pierwszy krok do udanego wyjazdu. Foteliki dla dzieci można zamówić niemal w każdym punkcie Europcar. Oferujemy foteliki z każdego przedziału wiekowego dostępnego na rynku: dla niemowląt, dzieci od 12 miesięcy do 3 lat, dzieci od 3 do 7 lat i siedziska dla dzieci powyżej 7 roku życia. Odpowiednio dobrany ekwipunek zamontujesz bez pośpiechu w naszych wypożyczalniach. Sprawdź szczegóły w zakładce „Wyposażenie dodatkowe”.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: