Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

9 października 2014 przez Europcar Polska · 2 komentarze

Inteligentne urządzenia w samochodach

ec zdjęci, urządzenia w samochodachPomagają uniknąć kolizji, łagodzą skutki zderzeń, wyręczają kierowcę, a niektóre są po prostu gadżetami. Urządzenia inteligentne w samochodach – stopniowo stają się standardem, a ich możliwości wydają się być nieograniczone.

Pierwszą i podstawową grupę takich urządzeń otwierają te zwiększające bezpieczeństwo. Jednym z nich jest np. system zapobiegania kolizji. Możemy go znaleźć w wyposażeniu wielu modeli m. in.: Volvo S60, Hondy CR-V czy Mazdy 6. Mechanizm działania w każdym z nich jest podobny: system za pomocą czujników wykrywa przeszkodę i uaktywnia automatycznie hamulce. Istnieją systemy, które zapobiegają zderzeniom czołowym jak również bocznym (np. wypadkowi z udziałem pieszego).

Innym urządzeniem poprawiającym bezpieczeństwo jest system ostrzegający o niezamierzonej zmianie pasa ruchu. Za pomocą kamery układ monitoruje znaki poziome widoczne na jezdni. Kiedy pojazd zacznie zbaczać z trasy i znajdzie się niebezpiecznie blisko lewej lub prawej krawędzi pasa – urządzenie sygnalizuje to poprzez drgania kierownicy. Ten typ inteligentnego urządzenia proponują m. in modele: BMW 525 czy Audi A6.

Dużym zainteresowaniem wśród samochodowych urządzeń inteligentnych są także wszelkiego rodzaju kontrole rodzicielskie. Przykładem może być chociażby system My Key instalowany w Fordzie Fiesta. Pozwala on rodzicowi na zaprogramowanie oddzielnego kluczyka dla swojej latorośli i wprowadzenie własnych ograniczeń. Za pomocą My Key można np. ustawić maksymalną prędkość, sygnały ostrzegawcze rozbrzmiewające w danym przedziale prędkości a nawet uniemożliwić uruchomienie silnika do momentu zapięcia pasów bezpieczeństwa. Urządzenie to w praktyce spełnia więc podwójną funkcję: poskramia fantazję świeżo upieczonego kierowcy i zapewnia spokój temu, kto wypożycza mu swój samochód.

Dla tych, którzy szczególnie lubią nowoczesne technologie, ciekawą ofertę stworzył Fiat. Koncern w niektórych ze swoich aut wprowadził inteligentny system kontroli głosowej o nazwie Blue&Me. Dzięki niemu możliwe jest sterowanie urządzeniami audio takimi jak: radio, odtwarzacz CD i MP3 oraz głosowe wybieranie numeru telefonu. Zaletą Blue&Me jest wysoka skuteczność rozpoznawania mowy. Dzięki filtrom szumu oraz mikrofonowi kierunkowemu system potrafi zidentyfikować głosy w różnych językach.

Jak widać, urządzenia inteligentne w samochodach stwarzają ogromne możliwości. Nie tylko umilają czas podczas podróży, lecz także wymiernie przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa: kierowców, pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Miejmy nadzieję, że inteligentne systemy przyczynią się do poprawy statystyk wypadków drogowych, które w przypadku Polski są zatrważające.

{ 2 odpowiedzi… przeczytaj je poniżej dodaj swój komentarz }

Ernest Czerwiec 3, 2015 o 15:24

Wszystko fajnie, chociaż mi się wydaje to zbędne podczas prowadzenia samochodu. Chyba, że ktoś ma wskazane używanie urządzeń wspomagających np. parkowanie. Bo nie słyszałem jeszcze, żeby te urządzenia tak bardzo wpływały na powiedzmy bezpieczeństwo jazdy, że trzeba je mieć.

Odpowiedz

Astreon Marzec 1, 2016 o 10:41

Dokładne dbanie o samochody to priorytet dla wszystkich – firmy takie jak ta http://www.ubercart.org/project/Ajax zawsze dba o swoich klientów jak najlepiej!
Świetny blog, pozdrawiam serdecznie! 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: