Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

24 lipca 2013 przez Europcar Polska · 11 komentarzy

Historia wypożyczalni samochodów

Car, Historia wypożyczalni samochodówWypożyczanie aut wydaje się prostym biznesem. Wystarczy tylko kupić kilka aut i już można zaczynać, prawda? Niestety nie. Lista ryzyk, na które trzeba uważać, począwszy od wypadków na drogach aż po nieuczciwych wypożyczających, jest na tyle długa, że nie sposób wszystkie je przeanalizować przed rozpoczęciem działalności. Tym większy podziw budzą więc pionierzy, którzy jako pierwsi odważyli się wejść na ten ryzykowny rynek. Kim byli i jak udało im się odnieść tak duży sukces?

Początki bywają trudne

Pierwsza wypożyczalnia samochodów powstała w Stanach Zjednoczonych w roku 1916, czyli prawie sto lat temu. Dostępność aut była wtedy nieporównywalnie niższa od dzisiejszej. Jazda samochodem oznaczała prestiż i przynależność do elity. Z tego wizerunku doskonale zdawał sobie sprawę Joe Saunders, mieszkaniec Nebraski, który postanowił wypożyczać swojego Forda T (na zdjęciu powyżej) lokalnym biznesmenom i bogaczom. Za przejechaną autem milę liczył sobie 10 centów, co było jak na tamte czasy kwotą niebagatelną.

Pomimo wygórowanej ceny, wypożyczalnia Saundersa odniosła jednak ogromny sukces i po dekadzie działalności prowadziła biznes na terenie 21 stanów z flotą obejmującą kilkaset samochodów.

 

Nadejście konkurencji

Amerykanie, jako naród bardzo przedsiębiorczy, szybko podchwycili zyskowny pomysł i sami zaczęli zakładać mniejsze i większe firmy bazujące na wynajmie samochodów. Już w 1918 roku, dwa lata po otwarciu biznesu przez Saundersa, Walter Jacobs postanowił także zainwestować w tą branżę i otworzyć własną wypożyczalnie. Wyszło mu na tyle dobrze, że założona przez niego sieć działa do dziś i jest jedną z największych na świecie. Przetrwała między innymi Wielką Depresję lat 30., przez którą zbankrutował jej wcześniej wspomniany pierwowzór i największy konkurent.

 

Współpraca z kolejami i lotniskami

Po drugiej wojnie światowej wypożyczalnie odkryły żyłę złota, którą była współpraca z coraz popularniejszą w tamtym czasie koleją. Dzięki zbudowanym wzdłuż torów liniom telegraficznym można było przekazać na docelową stację zamówienie na auto, które czekało gotowe pod dworcem w momencie przyjazdu pociągu. Była to niewątpliwie duża wygoda i tańsza alternatywa dla tych, którzy nie mogli pozwolić sobie na własnego szofera.

Podobny mechanizm zadziałał także kilkadziesiąt lat później, gdy na popularności zyskiwać zaczęły samoloty. Podróżni chętnie wypożyczali auta od razu na lotniskach, aby szybko i wygodnie dojechać z nich do celu swojej podróży. Do dziś porty lotnicze są jednymi z najczęściej wybieranych przez klientów punktami wypożyczania aut.

 

Początki wypożyczalni w Europie

Na Starym Kontynencie moda na wypożyczanie samochodów zawitała dopiero w roku, 1949 kiedy to w Paryżu powstał pierwszy oddział Europcar. Szybko okazało się, że Europejczycy także chętnie korzystają z tej formy transportu i firma dynamicznie rozwijała się otwierając siedziby w większości krajów zachodniej i środkowej Europy. Dokładną historię naszej firmy opisaliśmy dla Was w części 1 i  części 2 artykułu poświęconego powstaniu Europcar .

 

Dziś przemysł wypożyczalni samochodów jest największy w swojej historii, głównie za sprawą wygodnych porównywarek cen i internetowych systemów rezerwacji, dzięki którym wynajęcie auta stało się bardzo proste i szybkie. Jeśli nie wierzycie – sprawdźcie sami, na naszej stronie internetowej!

 

{ 11 odpowiedzi… przeczytaj je poniżej dodaj swój komentarz }

Paweł Wrzesień 10, 2013 o 17:06

Saunders System przetrwał wielki kryzys lat trzydziestych a firmę sprzedał ostatecznie w 1955 za pół miliona dolarów, jak na tamte czasy całkiem konkretna sumka 🙂

Odpowiedz

Europcar Polska Wrzesień 17, 2013 o 17:25

Dzięki za uszczegółowienie :). Skąd czerpiesz informacje?

Odpowiedz

Paweł Wrzesień 17, 2013 o 18:38

W zeszłym roku oglądałem program o Historii wypożyczania samochodów. Podobne informacje można również znaleźć na stronie douglascohistory.org

Odpowiedz

Europcar Polska Wrzesień 24, 2013 o 13:32

Dzięki :)! Fajna strona, dużo materiałów, warto poszperać ;).

Odpowiedz

NoweCzesci.pl Wrzesień 23, 2013 o 13:09

Kawał historii 🙂

Odpowiedz

sandra Lipiec 20, 2015 o 11:54

Świetny artykuł !
Ostatnio właśnie miałam przyjemność korzystać z wypożyczalni samochodów i musze powiedzieć że byłam miło zaskoczona. Korzystałam z firmy http://www.fleetcenter.pl/pl/ i polecam ! naprawdę miła obsługa i ceny też na każdą kieszeń !

Odpowiedz

wdeffw Grudzień 14, 2015 o 17:33

calkiem spoko tylok nie dokonca

Odpowiedz

Michał Czerwiec 22, 2016 o 22:00

Super artykuł, bardzo miło się czytało, lubię takie ciekawostki, tym bardziej, że trudno samemu dotrzeć do takich informacji 😉 W kwestii wypożyczalni tak mnie tknęło, że w sumie teraz jest to tak popularne, że nawet można sobie po prostu wypożyczyć auto marki , którą chcemy się przejechać, a wiemy, że w najbliższym czasie nie będziemy mieli możliwości takiego kupić albo tak, jak w moim przypadku poszukać jakieś fajnej wypożyczalni motocykli, ja akurat znalazłem w Gdańsku http://motorent.gda.pl i kontynuować swoje pasje z młodości 🙂

Odpowiedz

inistrans Luty 13, 2017 o 14:22

Ciekawe. I dobrze ujęte 🙂

Odpowiedz

Jacek Czerwiec 1, 2017 o 09:00

Witam serdecznie, naprawdę bardzo ciekawy wpis 😉 Fajnie wiedzieć jak to wszystko się zaczęło. Znacie jakiś fajny program dokumentalny o wypożyczalniach aut?

Odpowiedz

Słodko-gorzki Czerwiec 22, 2017 o 09:57

Ciekawy artykuł, pozdrawiam 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: