Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

27 maja 2013 przez Europcar Polska · 1 odpowiedź

Historia Europcar (część 2)

ECC, ponowne odniesienie sukcesu

Kilka dni temu poznaliście pierwszą część naszej historii. Opisaliśmy dla Was dokładnie początki naszej firmy i naszą drogę do „podboju” Europy. Czymś innym jest jednak rozwój w obrębie jednego kontynentu, a czymś innym wyjście poza dobrze znany krąg kulturowy i… ponowne odniesienie sukcesu! Oto jak udało nam się to osiągnąć.

 

Był rok 1999. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na wejście w nowe tysiąclecie i związane z tym zmiany. Był to także czas dynamicznego rozwoju wynalazku, który zrewolucjonizował wszystko, co robimy, także to, w jaki sposób wynajmujemy samochody. Mowa oczywiście o Internecie. Europcar, jako firma zawsze otwarta na nowe technologie, jako jedna z pierwszych wypożyczalni na świecie, stworzyła nowoczesny system pozwalający wybrać i zarezerwować samochód online. Był to ogromny przełom – zarówno dla firmy, jak i dla klientów, którzy od tej pory mogli wygodnie i bezpiecznie wypożyczyć samochód wprost ze swojej kanapy. Drugą dużą zmianą, która miała miejsce w tym samym roku, było przejęcie całości Europcar przez grupę Volkswagen. Był to wyraz wiary, którą grupa ta pokładała w naszej firmie i w jej perspektywach.

Wsparta przez nowego właściciela, firma była gotowa na kolejny ważny krok – wyprawę za ocean. W roku 2000 podpisana została umowa partnerska z północnoamerykańską marką Budget Rent A Car. Tworzyła ona strategiczny sojusz pomiędzy dwiema firmami i była pierwszym krokiem Europcar w stronę zaistnienia na rynku amerykańskim i kanadyjskim.

Kolejną bardzo ważną datą w naszej historii był rok 2006. Wydarzyło się wtedy wiele rzeczy, które na zawsze zmieniły oblicze naszej firmy. Pierwszą z nich była, ostatnia już, zmiana właściciela firmy. Volkswagen zdecydował się sprzedać całość swoich udziałów firmie Eurazeo. Ciekawostką jest, iż ten francuski fundusz inwestycyjny pochodzi z Paryża, który jest także ojczyzną Europcar. Można więc powiedzieć, że po wielu podróżach, w końcu wróciliśmy do domu J Innymi zmianami roku 2006 było wejście na rynek azjatycki, poprzez partnerstwo z Mazdą na terenie Japonii i otworzenie pierwszych placówek na terenie Indii, a także dwa istotne przejęcia na terenie Europy: firmy Keddy w Belgii i Ultramar w Hiszpanii.

Passa przejęć i fuzji w celu osiągnięcia pozycji lidera na innych rynkach była także kontynuowana w następnych latach. W roku 2007 podpisana została umowa z firmą Vanguard, na mocy której Europcar przejmował jej oddziały w Europie i zostawał partnerem jej oddziałów amerykańskich.  W tym samym czasie przejęta została firma Betacar, obecna na Balearach i Wyspach Kanaryjskich, a rok później ECA Car Rental, która została pierwszą placówką Europcar na kontynencie australijskim. Warto także wspomnieć, że rok 2008 był datą otwarcia pierwszej placówki w Chinach, a także podpisania kolejnego sojuszu strategicznego – tym razem z firmą Enterprise. Dzięki niej, Europcar stworzył największą na świecie sieć wypożyczalni samochodów. Nasza droga do światowej dominacji na rynku wypożyczalni została więc zakończona pełnym sukcesem.

Musicie przyznać, że cała ta historia wygląda niesamowicie. Mała firma, stworzona przez paryskiego przedsiębiorcę, otwiera biura w 170 krajach, przejmuje dziesiątki spółek i podpisuje umowy partnerskie z firmami na całym świecie. Zastanawiacie się jak to możliwe? Tego niestety nie możemy Wam zdradzić – to nasza słodka tajemnica 🙂

 

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: