Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

20 maja 2013 przez Europcar Polska · 1 odpowiedź

Historia Europcar (część 1)

EC Station, Historia EuropcarEuropcar – ta nazwa zdradza wszystko. Zarówno europejskie korzenie, jak i naszą największą pasję – samochody. Budzi jednak pytania: jak to wszystko się zaczęło i jak to się stało, że mała francuska firma, jakich co rok powstają tysiące, odniosła tak ogromny, globalny sukces?

Wszystko zaczęło się zaraz po drugiej wojnie światowej w stolicy Francji – Paryżu. To właśnie paryski przedsiębiorca postanowił, że pomysł wynajmu samochodów, który wcześniej sprawdził się w Stanach Zjednoczonych, ma także szansę na powodzenie na Starym Kontynencie. Pierwsze dwie dekady działalności potwierdziły jego hipotezę. Firma przez cały ten okres dynamicznie się rozwijała i wchodziła do kolejnych francuskich miast.

Po dwudziestu latach działalności, firmą zainteresował się jeden z największych i najstarszych francuskich koncernów samochodowych, firma Renault. Widząc olbrzymi potencjał rozwojowy w firmie, Renault postanowił nabyć ją w całości. Od tego momentu rozpoczęła się, trwająca do dziś, droga Europcar do obecności we wszystkich krajach świata.

W roku 1973 firma założyła pierwsze biura poza granicami Francji. Jako pierwsze, wybrane zostały Belgia, Niemcy, Holandia i Szwajcaria. Doświadczenie zdobyte na rodzimym rynku zaprocentowało i wszystkie cztery nowe obszary działalności zaczęły wkrótce przynosić zyski. Zachęceni tym sukcesem, już rok później, szefowie firmy postanowili otworzyć biuro w Hiszpanii, a także przejąć firmę Budget we Włoszech. Tym samym, w ciągu dwóch lat Europcar podbił aż sześć nowych rynków – osiągnięcie warte odnotowania.

Po pięciu latach przerwy i dostosowywania się do nowych warunków, firma weszła do kolejnego kraju, Wielkiej Brytanii, przejmując jedną z głównych firm wypożyczających samochody na tamtejszym rynku. To był strzał w dziesiątkę – po dziś dzień Brytyjczycy są jednym z najczęstszych klientów Europcar. Ostatnim dużym rynkiem zachodniej Europy, w którym firma nie była jeszcze obecna, była Portugalia. Nie czekała jednak na swoją kolej długo, bo już rok po udanym podboju rynku brytyjskiego Europcar otworzył tam pierwszą wypożyczalnię.

W roku 1988 nastąpiła druga już zmiana właściciela spółki. Z rąk Renault przeszła ona w ręce Wagon-Lits i Volkswagena, którzy podzielili się udziałami dokładnie po połowie. Po roku fundusze nowych właścicieli zostały wykorzystane w celu kolejnego przejęcia. Tym razem, celem stała się niemiecka spółka Interrent Car Rental. Dwa lata po tych wydarzeniach, w roku 1991, nastąpiła przedostatnia już zmiana właścicielska, kiedy to Wagon-Lits zostało przejęte przez Accor, firmę z branży hotelarskiej. To z tego właśnie powodu Accor jest jednym z głównych parterów Europcar, oferującym zniżki i specjalne oferty dla naszych Klientów!

Przypomnijmy, że w Polsce Europcar działa od 1991 roku i niemal od samego początku zajmuje pozycję lidera wśród wypożyczalni samochodów.

Poznaliście właśnie długą drogę jaką Europcar przeszedł od dnia swojego powstania do czasów obecnych. Już wkrótce druga część historii – opowiemy Wam jak wygląda Europcar dziś i w jaki sposób wyznaczamy standardy na światowym rynku wypożyczalni samochodów.

 

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: