Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

18 grudnia 2013 przez Europcar Polska · 0 odpowiedzi

Gdzie pojechać na zakupy przedświąteczne?

ec święta 2, zakupy przedświąteczne

Choć daleko nam jeszcze do amerykańskiej gorączki zakupów, w święta kupujemy na potęgę. Wystrzegajmy się przedświątecznej histerii, ale w jednym względzie bierzmy przykład z Amerykanów – o prezentach pomyślmy z wyprzedzeniem. Oto miejsca w Polsce i Europie, gdzie łatwo dotrzesz autem, aby kupić podarki i bez pośpiechu nacieszyć się bożonarodzeniową atmosferą.

Wiedeń

Wiedeń, jarmarkami przedświątecznymi mógłby obdzielić kilka europejskich stolic. Najsłynniejszy pozostaje targ na placu przed ratuszem miejskim, ale swoim rozmachem dorównują mu inne „wioski świąteczne” (Weihnachtsdorf) w reprezentacyjnych punktach miasta – na Maria-Theresien-Platz, przed Belwederem czy pałacem Schönbrunn. Zawsze, więc zwiedzanie możemy poprzedzić odwiedzinami na targu. Uważajmy tylko, żeby nie przesadzić z tradycyjnym ponczem bądź grzanym winem (Glühwein). Na łasuchów czekają delicje w rodzaju Apfelstrudla oraz tortu Sachera.

W ciągu wizyty na jarmarku nie tylko poznamy Wiedeń od strony kulinariów, ale zaopatrzymy się w ręcznie wykonane ozdoby oraz prezenty. Drewnianego i ceramicznego rękodzieła albo dzieł sztuki malowanych na szkle szukajmy
na Karlsplatz, gdzie znajdziemy też moc atrakcji dla dzieci. Dorośli, na każdym niemal jarmarku mogą cieszyć się muzyką wykonywaną na żywo lub recytacją poezji. W poszukiwaniu podarunków, niekoniecznie musimy udać sie do „wioski świątecznej”. A nuż trafimy na perełkę z drugiej ręki na pchlim targu Naschmarkt? Jeśli dla odmiany najdzie nas ochota na odrobinę luksusu, główna ulica handlowa Wiednia, czyli Kohlmarkt, powinna stać się punktem obowiązkowym wizyty.

Tallin

Nigdzie indziej nie poczujemy silniej świątecznej atmosfery niż na północy Europy. Na Tallinna Jouluturg, czyli jarmarku bożonarodzeniowym w stolicy Estonii, panuje unikalny klimat – nikt nie poczuje mrozu pomimo minusowych temperatur. Dzięki tysiącu mieniących się ozdób i drewnianym stoiskom miejski rynek o tej porze roku zmienia się
w bajkową krainę. Na środku placu staje imponująca choinka – widomy znak tradycji, która narodziła się w 1441 roku.
W rozchodzących się promieniście domkach sprzedawcy zaoferują coś dla ciała i ducha. Trzeba spróbować tutejszej kaszanki (verivorst) podawanej z borówkami lub kwaśną śmietaną oraz pierników w różnej postaci.
Dla oczu głodnych niezapomnianych widoków przygotowano rzeźby w śniegu, inwentarz i chatkę Mikołaja. 

Usytuowany o jeden dzień drogi samochodem Tallin to idealny wybór dla poszukujących alternatywy wobec miejsc turystycznych i komercyjnych.

Toruń

Szukasz czegoś swojskiego albo zwyczajnie wolisz przed świętami nie forsować się dłuższą podróżą autem?
Toruń powinien spełnić z pozoru niemożliwe do zrealizowania marzenie o spokojnych zakupach. Jarmarkowi bożonarodzeniowemu na Rynku Nowomiejskim towarzyszy aura średniowiecznego targowiska. Zapasów zgromadzonych na zakupach powinno starczyć na całą zimę (nieśmiertelne toruńskie pierniki, chleby litewskie, miody pitne, konfitury). Gdy mowa o prezentach, dobrym pomysłem jest biżuteria, drewniane zabawki czy haftowane ubrania. Jak zwykle, na rynku w Toruniu stanie także szopka.

Wrocław

Jarmark we Wrocławiu to już klasyk świątecznego sezonu. Nie odstaje od jarmarków bożonarodzeniowych w innych częściach Europy. Z resztą, Europa coraz chętniej zjeżdża się do nas – w tym roku do Wrocławia zawitają kupcy z Litwy, Węgier, Niemiec, Białorusi, Austrii i Czech. Miłośnicy kuchni śląskiej mogą już szykować się na wielkie smakowanie potraw z tego regionu, w tym roku bowiem duża część jarmarku będzie poświęcona kulturze kulinarnej Dolnego Śląska.

Pamiętaj, taka okazja zdarza się raz na rok! Nawet jeśli nie dysponujesz samochodem, warto skorzystać z jednej z naszych wypożyczalni, aby poczuć klimat świąt! 

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: