Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

4 września 2014 przez Europcar Polska · 1 odpowiedź

Garaż czy wiata?

Rysunek 1. http://www.aurim.pl/koncepcja-wiaty-bmw/, Garaż czy wiata

Rysunek 1. http://www.aurim.pl/koncepcja-wiaty-bmw/

Przed nami już tylko niespełna miesiąc kalendarzowego lata. Drzewa powoli zrzucają liście, zwierzęta gromadzą zapasy a właściciele czterech kółek zastanawiają się, gdzie schować swoje auta przed załamaniem pogody. Możliwości są dwie: garaż lub wiata. Tym, którzy jeszcze nie dokonali wyboru, prezentujemy poniższe zestawienie.

Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań zapewne będą się skłaniali ku stabilnemu garażowi o murowanej lub drewnianej konstrukcji. Twierdzą, że przemawiają za tym nie tylko względy praktyczne, lecz także ekonomiczne. Czy aby na pewno?

To prawda, że garaż jest trwałą i stabilną konstrukcją zabezpieczającą w pewien sposób przed kataklizmami, kradzieżą czy aktami wandalizmu. Zamykając go na klucz jesteśmy przekonani, że nasz samochód jest bezpieczny. Choć w rzeczywistości garaż nie stanowi 100%-ego zabezpieczenia, to jednak większości właścicieli zapewnia spokój psychiczny.

Do osób ceniących ponad wszystko wygodę, przemówi zapewne inny argument. Przechowując samochód zimą w garażu, mamy pewność, że codziennie wsiądziemy do ciepłego auta. Garaż oczywiście nie gwarantuje temperatury pokojowej, ale i tak sprawia, że różnica temperatur jest mniej dotkliwa. Niezależnie od tego, czy garaż będzie integralną częścią budynki mieszkalnego, czy wolnostojący – z pewnością będzie cieplejszy od wiaty.

Patrząc od strony pragmatycznej, garaż posiada jeszcze jedną zaletę. Spełnia bowiem podwójną funkcję: miejsca na samochód i jednocześnie pomieszczenia gospodarczego. Możemy w nim majsterkować, przechowywać narzędzia i rzadko używane przedmioty. Garaż zastępuje w ten sposób szopę lub piwnicę. Wiata, jako że stanowi konstrukcję otwartą bądź półotwartą, nie najlepiej spełnia funkcję przechowalni.

Rysunek 2. http://www.tanieprojektydomow.com.pl/produkt/jacek,wersja,b,z,wiata,na,2,auta-649d.xhtml

Rysunek 2. http://www.tanieprojektydomow.com.pl/produkt/jacek,wersja,b,z,wiata,na,2,auta-649d.xhtml

Jeżeli chodzi o garaż, jedynym negatywem jest pozwolenie na budowę. Decydując się na jego postawienie, musimy się liczyć z procedurami administracyjnymi (m. in. wydaniem i uprawomocnieniem decyzji o warunkach zabudowy). Wiąże się to nie tylko z dłuższym oczekiwaniem i skrupulatnymi formalnościami, lecz także z dodatkowymi kosztami.

Alternatywą dla garażu może być efektowna i nietypowa wiata. Stanowi ona ciekawe rozwiązanie architektoniczne; wygląda estetycznie i ciekawie komponuje się z bryłą domu. Jest doskonałym rozwiązaniem na działkach o niewielkim metrażu. Ponadto wiata stwarza możliwość przejazdu, dzięki czemu umożliwia usytuowanie jej w każdym miejscu na placu. Wiata, podobnie jak garaż, może być integralną częścią domu, nad którą będzie znajdować się zamieszkałe poddasze.

Wiata sprawdza się także w warunkach zimowych. Jest wystarczającym schronieniem, które zapobiega szronieniu szyb. Przechowywanie auta pod wiatą jest korzystne dla karoserii, zarówno zimą, jak i latem. Jest to spowodowane tym, że samochód znajdujący się pod wiatą nie jest narażony na duże wahania temperatur; auta w garażu łatwiej podlegają korozji.

Niezależnie od tego, co wybierzecie, zawsze należy pamiętać o korzyściach płynących zarówno dla samochodu, jak i jego użytkowników. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Jeżeli dostatecznie określicie potrzeby i priorytety – wybór nie będzie taki trudny.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój komentarz }

Konrad Lipiec 31, 2017 o 09:38

Jeśli wiata jest dobrze wykonana, to może być naprawdę konkurencyjnym rozwiązaniem względem typowego garażu. Na pewno nie można jej odmówić efektowności :). Prezentuje się świetnie.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: