Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

23 kwietnia 2015 przez Europcar Polska · 0 odpowiedzi

Czym zająć dziecko w czasie podróży?

podróż z dzieckiem, dziecko w podróżyWakacyjna podróż samochodem dostarcza dzieciom wielu wrażeń. Najczęściej jest to na tyle ekscytujące wydarzenie, że zmienia w potwory nawet najgrzeczniejsze brzdące. Dzisiaj podpowiemy wam co zrobić, kiedy dziecko marudzi i dręczy pytaniami o koniec podróży.

Wbrew pozorom wcale nie potrzeba góry zabawek, ani nowoczesnych gadżetów. Wystarczy kilka prostych zabaw, które wywołają u małego podróżnika chęć rywalizacji i pobudzą jego wyobraźnię. Niezawodne w tym względzie okaże się hasło: kto pierwszy….! Dzieci uwielbiają bowiem współzawodnictwo. Dobrym pomysłem będzie również włączenie do zabawy krajobrazu widocznego za oknem. Polecenie: kto pierwszy zobaczy budynek z czerwona dachówką, ciężarówkę, albo krowę – z pewnością skupi uwagę malucha na pewien czas.

Zainteresowanie dziecka bez wątpienia wzbudzą także audiobooki z bajkami lub nagrania piosenek. Przy tej okazji również można wykazać się inwencją twórczą, poprzez wspólne wymyślanie zakończenia wysłuchanej bajki. Dobrym pomysłem będzie także śpiewanie piosenek z pokazywaniem tekstu rączkami. Dzięki temu rozruszymy nie tylko umysł, ale także ciało, a podróż nie będzie wydawała się monotonna.

Do samochodu można także wziąć kilka papierowych książeczek, które będziemy czytać maluchowi lub dawać do samodzielnego przeglądania. Dla mniejszych dzieci szczególnie atrakcyjne okażą się te z rozkładanymi trójwymiarowo stronami lub zawierające przyciski dźwiękowe.

Jeżeli dziecko jest szczególnie dociekliwe i nie może się doczekać końca podróży, można maluchowi pokazać mapę, na której zaznaczymy miejsce docelowe oraz ciekawe punkty po drodze. W ten sposób dziecko zorientuje się, na jakim etapie wycieczki jesteście.

A co z zabawkami? Rezygnujemy z nich całkowicie? Oczywiście, że nie. Zwłaszcza, jeżeli nasza pociecha jest szczególnie związana z jakimś drobiazgiem. Przytulenie się do ukochanej lalki czy pluszaka może ułatwić zasypianie lub pomóc przezwyciężyć chwilowy kryzys. Pakując zabawki, należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić. Radzimy wybierać tylko te, które dziecko szczególnie lubi, albo których dawno nie używało. Należy także wybierać zabawki, niezagrażające bezpieczeństwu podczas podróży (np. bez ostrych krawędzi).

Nie polecamy natomiast zabaw z wykorzystaniem jedzenia np. tworzenia kształtów ze sklejonych chrupków. Odwracanie uwagi marudnego dziecka smakołykami to nie najlepszy pomysł. Maluch może się bowiem zachłysnąć. Wszelkiej konsumpcji należy dokonywać na postoju; podczas jazdy jest to po prostu niebezpieczne.

Nie radzimy także zabierania ze sobą urządzeń elektronicznych takich jak: tablet czy smartphon. Tego typu gadżety nie pozwolą dziecku efektywnie odpocząć. W podróżowaniu chodzi przecież o to, aby właśnie się ,,wyłączyć”. Poza tym dziecku może być trudno oderwać się od urządzenia; nawet po dotarciu na miejsce.

Na udaną podróż składa się wiele elementów. Oprócz zwiedzania i wypoczynku, ważny jest również czas spędzony w środkach transportu. Jeżeli chcemy, aby nasz wyjazd był przyjemnością, a nie torturą, warto go zaplanować od początku do końca. Zwłaszcza, kiedy podróżujemy z dziećmi.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: