Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

9 grudnia 2014 przez Europcar Polska · 0 odpowiedzi

Czy kolor samochodu może wpływać na bezpieczeństwo?

4F, kolor samochoduKiedy kobieta zastanawia się nad kolorem kupowanego samochodu, mężczyzna zazwyczaj kwituje to ironicznym uśmiechem. To się może jednak zmienić. Najnowsze badania psychologów pokazują, że barwa pojazdu nie jest wyłącznie kwestią estetyki, ale może wpływać na bezpieczeństwo podróżujących.

Wpływ kolorów na sytuację na drodze podejrzewano już dawno. Nie potrafiono tego jednak dostatecznie umotywować. Ani symbolika barw, ani wolne skojarzenia, ani też upodobania kolorystyczne zależne od płci, nie potwierdzały tego zjawiska. Okazało się, że kolory aut wpływają na bezpieczeństwo w zależności od otoczenia, w jakim się znajdują.

Tłumaczy się to tym, że pojazdy o barwach, które słabo kontrastują z przestrzenią, są mniej widoczne, a przez to zwiększają prawdopodobieństwo wypadku z ich udziałem. To potwierdza wyniki badań australijskich naukowców, którzy dowiedli, że auta pokryte czarnym i metalicznym lakierem zwiększały ryzyko wypadku.

Zdecydowanie optymistyczniejsze statystyki zanotowano w stosunku do aut z jasnymi karoseriami: kremową i białą (abstrahując od śnieżnej zimy). Zależność pomiędzy kolorami a otoczeniem badano bowiem w oparciu o krajobraz dominujący w ciągu roku.

Biorąc pod uwagę wyniki powyższych badań, najlepszym rozwiązaniem wydaje się wybranie jaskrawego lakieru: czerwonego, niebieskiego lub żółtego, który będzie widoczny na drodze. Są to jednak kolory odważne i niestety nie każdemu mogą odpowiadać.

Na pocieszenie możemy dodać, że same barwy nie przesądzają jeszcze o naszym bezpieczeństwie. Bez względu na kolor samochodu najbardziej niebezpieczne okazuje się jego zanieczyszczenie. Wszelkiego rodzaju brud i pył sprawiają, że karoseria jest matowa i nie odbija promieni słonecznych, a w efekcie wtapia się w otoczenie. Teraz już chyba wiemy, dlaczego w Polsce dochodzi do tylu wypadków drogowych…:)

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: