Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

15 stycznia 2013 przez Europcar Polska · 0 odpowiedzi

Bezpieczeństwo na drodze zimą

zima, wynajem samochoduPo chwilowej odwilży – ani śladu. Znów za oknem typowo zimowa aura, a wraz z nią przymrozki, gołoledź, śnieg, czyli wszystko to, co znacznie utrudnia jazdę samochodem. Prowadzenie pojazdu zimą różni się od tego, co prezentujemy na drogach latem. I choć najważniejsze jest „wyczucie samochodu” i doświadczenie, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi radami, które sprawią, że jazda zimą będzie bezpieczniejsza, zwłaszcza,  jeśli chodzi o wynajem samochodu, kiedy to o owym „wyczuciu”, mówić trudno.

1.      Zachowaj odpowiednią pozycję za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą jest ważna przez cały rok. Szczególną rolę odgrywa jednak podczas trudnych pod względem prowadzenia samochodu warunków pogodowych. Pozwala ona bowiem na lepsze wyczucie auta, a właściwie jego podwozia, oraz ewentualnych uślizgów kół. Pamiętaj więc o właściwym ustawieniu fotela, które powinno wynosić ok. 70° względem podłogi, zachowaniu odległości od sprzęgła wymuszającej lekkie ugięcie nogi w momencie wciskania pedała, a także o delikatnie zgiętej ręce podczas trzymania kierownicy.

2.      Obserwuj otoczenie

Połową sukcesu jest uważna obserwacja stanu jezdni oraz warunków atmosferycznych. Często trudno ocenić czy nawierzchnia jest oblodzona, mokra, pokryta śniegiem, błotem, czy też nie – tym bardziej w warunkach szarówki, bądź nocą. Równie ważna co obserwacja stanu drogi jest obserwacja temperatury i jej zmian. Kiedy słupek rtęci spada poniżej zera, możemy być niemal pewni tego, że przyjdzie nam się zmierzyć ze śliską jezdnią.

3.      Postaw na technikę

Doświadczeni kierowcy i instruktorzy zazwyczaj mają sprawdzone techniki prowadzenia samochodu zimą, dotyczące konkretnych sytuacji na drodze:

a)  ruszanie na śliskiej nawierzchni

Jeśli ruszasz z śliskiej nawierzchni, możesz to zrobić z drugiego biegu, tak aby ograniczyć ryzyko ugrzęźnięcia samochodu w śniegu. Wciśnij sprzęgło, „wrzuć na dwójkę” i powoli wciskaj pedał gazu.

b)  ruszanie i podjazd pod górkę

Zapomnij o gwałtownym przyspieszaniu, jeśli nie chcesz stracić przyczepności kół i delikatnie operuj gazem. Pamiętaj o tym, aby puszczać sprzęgło przy jak najniższych obrotach silnika. Sam podjazd pod górkę poprzedź rozpędzeniem auta, a następnie utrzymuj jednostajną prędkość.

c)  zjazd z góry

Również w przypadku zjazdu musisz pamiętać o delikatnym dodawaniu gazu. Nie zjeżdżaj na luzie. Cały czas operuj sprzęgłem – delikatnie je puszczaj po wyrównaniu obrotów silnika. Hamuj równocześnie silnikiem i hamulcem. Nie zmieniaj biegów.

d)  hamowanie

W przypadku samochodów wyposażonych w ABS nie hamuj pulsacyjnie – maksymalnie wciśnij pedał i cierpliwie czekaj. Prowadząc auto bez ABS zachowuj się odwrotnie. Nie zapominaj również o konieczności hamowania ze znacznym wyprzedzeniem.

e)  wyprzedzanie

Sprawdź stan nawierzchni na przeciwnym pasie – zwróć uwagą na ewentualne zaspy śniegu, czy koleiny. Postępuj spokojniej niż latem – ogranicz gwałtowne ruchy, które mogą zerwać przyczepność kół i doprowadzić do poślizgu.

f) ogólne zasady jazdy:

  • zachowaj odpowiedni odstęp pomiędzy samochodem jadącym przed tobą
  • nie jedź na całkowitym luzie poruszając się po mocno oblodzonej nawierzchni
  • nie wciskaj gwałtownie i zbyt mocno gazu

4.      Idealny strój

Gruby płaszcz, ciepłe rękawiczki i buty to niezbędne elementy zimowej garderoby. Niekoniecznie jednak są one wygodne podczas prowadzenia samochodu – szczególnie jeśli czeka Cię pokonanie dłuższej trasy.  Strój nie może krępować Twoich ruchów.

5.      Wyposażenie samochodu

Zima jest nieprzewidywalna i często zaskakuje kierowców. W każdym samochodzie przyda się kilka niezbędnych elementów, które pomogą nam stawić czoła wszelkim zimowym pułapkom:

  • miotełka i skrobaczka do szyb
  • odpowiednie zimowe opony i łańcuchy
  • zimowy płyn do spryskiwaczy
  • latarka
  • kamizelka odblaskowa
  • linka holownicza
  • ciepły koc

W przypadku wynajmu samochodu warto wcześniej zapytać o wyposażenie auta.

 

Chodź to zaledwie kilka podstawowych rad, mamy nadzieję, że okażą się one przydatne podczas Twoich samochodowych wojaży. A może znasz inne wskazówki, które podniosą bezpieczeństwo i komfort jazdy?

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: