Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

29 kwietnia 2013 przez Europcar Polska · 0 odpowiedzi

Bezpieczeństwo na drodze wiosną i latem

Kobietaprowadzi, BezpieczeństwoPrzyszła wiosna. Koniec z gołoledzią, zaspami śniegu, śnieżycami i długą nocą. Wszystko wskazuje na to, że warunki jazdy znacznie się poprawiły i w zasadzie nic na drodze nie może nas już zaskoczyć. Ale czy na pewno? Wielu, wraz z poprawą pogody i stanu nawierzchni jezdni, przestaje być tak czujnymi, jak podczas zimowych miesięcy. Błąd! Do największej liczby wypadków dochodzi właśnie w okresie wiosenno – letnim. Co zrobić aby ograniczyć ryzyko? Jak się zachowywać w określonych warunkach?

1.      Silna burza

Wiosna i lato to okres ulewnych deszczy i burz, a te mogą być równie niebezpieczne co śnieżyce. Pamiętaj, że mokra powierzchnia wymaga dłuższego okresu hamowania, a widoczność na drodze ulega pogorszeniu. Koniecznie zwolnij, nawet jeśli opady deszczu wydają Ci się nieznaczne. Upewnij się, że masz włączone światła. Niestety mimo obowiązku jazdy na włączonych światłach przez cały rok, wielu kierowców zapomina o tym, co może być szczególnie niebezpieczne w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie hamuj zbyt gwałtownie, a w przypadku burzy, staraj nie zatrzymywać się w lesie. W razie konieczności postoju, staraj się nie dotykać metalowych powierzchni, które przewodzą prąd. Stojąc na poboczu, nie zapominaj o światłach awaryjnych.

2.      Silny wiatr

Zwróć uwagę na duże pojazdy, jak autobusy, czy ciężarówki. Z powodu silnego wiatru, czasami trudno im utrzymać właściwy tor jazdy. Bądź więc uważny, szczególnie podczas wyprzedzania ich.

3.      Mgła

Wiesz, że średnio 60 razy w roku możemy zaobserwować mgłę? Warto więc zapamiętać kilka reguł. Po pierwsze, nie zapomnij o zmianie świateł ze świateł do jazdy dziennej na przednie przeciwmgielne lub mijania. Jeśli widoczność wynosi mniej niż 50 metrów, włącz również tylne światła przeciwmgielne, co sprawi, że będziesz bardziej widoczny. Po drugie, zamiast słuchać głośnej muzyki, przycisz radio i przysłuchuj się odgłosom dobiegającym z zewnątrz. Często łatwiej usłyszeć, niż zobaczyć jadący w pobliżu samochód. Po trzecie, miej na uwadze iluzję zwolnionego tempa i zamiast wierzyć własnemu odczuciu, kontroluj prędkościomierz. Ogranicz również wszelkie manewry wyprzedzania, a w przypadku omijania, zachowaj szczególną ostrożność

4.      Słońce

Deszcz, burza, mgła, to nie jedyni wrogowie kierowcy. Sprzymierzeńcem nie jest też zbyt ostre słońce, które oślepiło już niejednego. Okulary przeciwsłoneczne są więc równie ważnym wyposażeniem samochodu, co gaśnica, czy trójkąt ostrzegawczy. Warto zainwestować w porządne szkła. Gdybyś jednak podczas jazdy został zaskoczony słonecznymi promieniami i nie miał przy sobie okularów, w przypadku dłuższej trasy, lepiej kupić je na najbliższej stacji paliw.

5.      Zwierzęta

Pusta droga w lesie często sprawia, że kierowcy mocniej wciskają pedał gazu. Nie zapominaj jednak, że w każdej chwili na jezdni pojawić się może leśna zwierzyna.

6.      Ufff…gorąco!

Wysoka temperatura w samochodzie nie sprzyja koncentracji. Często jeździe w  takich warunkach towarzyszą zawroty głowy, zmęczenie, duszności. Jeśli czujesz się słabo, znajdź odpowiednie miejsce i zatrzymaj się na chwilę, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Parkując, staraj się wybrać ocienione miejsca (w przypadku silnych wiatrów, burzy, lepiej nie parkować pod drzewem). Zadbaj również o to, żeby w Twoim samochodzie zawsze była butelka wody.

 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zwiększy Twoją ostrożność na drodze i sprawi, że jazda będzie bezpieczna. Pamiętaj, że wypożyczając samochód musisz wykazać się dodatkową czujnością – każde auto reaguje inaczej.

A może znasz inne wskazówki, które podniosą bezpieczeństwo i komfort jazdy?

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: