Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

7 marca 2013 przez Europcar Polska · 2 komentarze

97. urodziny BMW!

bmw, urodziny BMWO niektórych samochodach dużo mówić nie trzeba. Są takie marki, których sama nazwa mówi więcej niż kilkustronicowy opis. Jedną z takich właśnie marek jest niemieckie BMW. Koncern początkowo nie miał nic wspólnego z samochodami. Przez klika pierwszych lat działalności BFW (wtedy jeszcze Bayerische Flugzeugwerke, a nie Bayerishe Motoren Werke) działało w branży lotniczej, nie motoryzacyjnej. Po upływie 97 lat od dnia założenia firmy nikt już raczej nie kojarzy koncernu z Bawarii z samolotami i silnikami samolotowymi. Korzystając z okazji przypadających w dniu 07.03. urodzin, warto zobaczyć, jak wyglądała droga BMW do ugruntowania sobie pozycji producenta jednego z najbardziej luksusowych samochodów na świecie.

Na drodze do sukcesu

Wszystko zaczęło się jeszcze przed rokiem 1916. Trzy lata wcześniej, Karl Friedrich Rapp otworzył zakład, w którym projektowano silniki. Znajdował się on niedaleko fabryki lekkich samolotów, należącej do Gustawa Otto – syna wynalazcy silnika czterosuwowego. Niestety, techniczne i finansowe problemy przedsiębiorstwa zmusiły Rapp’a  do ustąpienia ze stanowiska prezesa firmy. Jego następcy postanowili wówczas połączyć zakłady z pobliską fabryką Otto. Tak narodziło się BFW, przemianowane w 1918 roku na BMW.

Olbrzymią szansą rozwojową była I wojna światowa, kiedy to, z oczywistych powodów, zapotrzebowanie na samoloty i silniki samolotowe było znacznie wyższe niż dotychczas. Okres dobrobytu skończył się dosyć szybko, a z powodu Traktatu Wersalskiego, zakazującego BMW produkcji silników do samolotów, fabryka została zmuszona do zmiany swojej oferty. Postawiono nie na motoryzację, a na pociągi, a mówiąc dokładniej – hamulce pneumatyczne. Zdawszy sobie jednak sprawę z olbrzymich zapasów materiałów i maszyn, BMW zdecydowało się również na produkcję motocykli. Pierwszy motocykl koncernu pokazano w 1923 roku podczas wystawy w Berlinie. Komentatorzy nie kryli zachwytu: „W końcu w punkcie kulminacyjnym wystawy, nowy motocykl BMW (494 cm³) z cylindrami ustawionymi poprzecznie do kierunku jazdy. Pomimo swojej młodzieńczości jest nadzwyczaj szybkim i udanym motocyklem”. Stąd już coraz bliżej do trwającego po dziś dzień romansu z samochodami.

Rozszerzenie oferty było możliwe dzięki przejęciu Fabryki Samochodów Eisenach – producenta aut DIXI na licencji brytyjskiego Austina Seven. BMW kontynuowało produkcję modelu, ale nie przestawało myśleć nad własną ofertą – przygotowaną przez nich samych od A do Z. W 1929 roku z taśmy zjechał pierwszy samochód pod własnym logo –  BMW 3/15 PS DA2. Za prawdziwy przełom uznaje się jednak wyprodukowany cztery lata później  model 303 – 6-cylindrowy silnik o pojemności 1,2 litra robił spore wrażenie.

Produkcja samochodów została ograniczona podczas II wojny światowej, kiedy całe moce wytwórcze zostały przestawione na produkcję silników samolotowych i motocykli (charakterystyczne motory z bocznym koszem). Niestety, okres powojenny nie był łatwym czasem dla BMW. Wiele wskazywało na to, że firma nie przetrwa. Fabryka w Eisenach trafiła do strefy radzieckiej, zaś ta w Monachium została niemal doszczętnie zniszczona.

Powrót do branży nie był łatwy, ale już w 1951 roku rozpoczęto produkcję nowych modeli. Od tego czasu BMW, mimo licznych problemów finansowych, z którymi przyszło mu się zmierzyć, i które omal nie zakończyły się przejęciem koncernu przez Mercedes-Benz, ugruntowywało swoją pozycję. W latach 70. dzięki Eberhardowi von Kuenheim, który zasiadł w zarządzie firmy, przedsiębiorstwo zaczęło odnotowywać znaczne – nawet osiemnastokrotnie przewyższające te z okresów ubiegłych, zyski. Wszystko to pozwoliło na ekspansję niemieckiej marki. W 1994 roku przejęto brytyjskie Rover Group (dziś w ofercie BMW dostępne tylko MINI), a w 2000 roku uzyskano prawa do marki Rolls-Roys.

A może macie jakieś doświadczenia związane z tą niemiecką marką?

{ 2 odpowiedzi… przeczytaj je poniżej dodaj swój komentarz }

Klaus Maj 13, 2013 o 13:00

Ja z BMW mam same najlepsze doswiadczenia. Wiem, że dresiarskie, że dla niektórych to tandeta, ale wytrzymałość tych maszyn jest po prostu zachwycająca.

Odpowiedz

Europcar Polska Maj 13, 2013 o 19:30

Wytrzymałość i niezawodność to rzeczywiście od zawsze znak firmowy tej marki. Fakt, że samochody BMW sprzedają się jak świeże bułeczki od prawie stu lat mówi sam za siebie!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: