Oferta wynajmu samochodów Europcar
Oferta wynajmu samochodów Europcar

27 września 2013 przez Europcar Polska · 3 komentarze

10 najciekawszych znaków drogowych

Co to za kierowca, który nie potrafi rozróżnić znaków drogowych? Przecież od nich zaczyna się każdorazowo przygoda za kółkiem. Okazuje się, że wiedza, którą jako kierowca zdobywałeś przez lata, może jeszcze ulec drobnej rewizji. Niezależnie od tego, czy znajdziesz się w odległej Japonii, czy w sąsiednich Czechach spotkasz na swojej drodze znaki zabawne, dziwne, designerskie – na pewno różne od tych powszechnie znanych!

1. Uwaga, dzikie zwierzęta. Klasyka. Każdy wie, że znaki ostrzegawcze w Australii zamiast przedstawiać spłoszonego jelenia, prezentują gotowego do skoku kangura. Na tym nie koniec. Okazuje się, że niejeden kodeks drogowy potrafi przypominać atlas ze zwierzętami. Przoduje Szwecja i tamtejsza fauna, którą portretuje aż siedem znaków (m.in. z dzikiem, owcą czy reniferem). Poniżej ostrzeżenie przed nosorożcami – znak drogowy z Botswany.

Rhinoceros_Nearby_sign_(Botswana).svg, znaki drogowe
2. Miejsce parkingowe dla kobiet. Uważasz, że parking tylko dla pań to, w dobie równouprawnienia, przeżytek i niepotrzebny przytyk do kobiecej techniki jazdy? Nic bardziej mylnego. Oznaczone miejsca parkingowe dla kobiet, przede wszystkim w Austrii i Niemczech, powstały, by zapobiegać przypadkom kradzieży czy gwałtów. Sytuowane zawsze w pobliżu wyjścia, są monitorowane oraz zaopatrzone w telefon lub alarm, który zapewnia połączenie z ochroną. A że miejsce z napisem „Frauenparkplatz” jest zwykle znacznie szersze? Cóż, nie da się ukryć…

Frauenparkplatz_Schild

3. Chrystus w ślepej uliczce Cleta Abrahama. Francuski artysta, jak sam przyznaje „czuł się zmuszony do interwencji, będąc przez znaki drogowe traktowany jak idiota”. Wkrótce po tej deklaracji, drogowskazy Rzymu, Paryża, Londynu i innych europejskich stolic za jego sprawą zyskały nowe życie – z symboli porządku stały się głosem wolności. Do najsłynniejszych realizacji Cleta Abrahama należy Chrystus ukrzyżowany na znaku „Droga bez wyjazdu” oraz wariacja na temat „Robót drogowych” (robotnik z łopatą pracuje z kulą u nogi).

chrystus

4. Zakaz podróżowania autostopem. W Stanach Zjednoczonych życie toczy się w samochodzie – nie wysiadając z auta zrobisz zakupy, zjesz posiłek albo odwiedzisz bank. Nie zdziw się, więc jeśli spotkasz ten znak na jednej z szerokich amerykańskich szos. Moje auto, to ja – nic Ci do tego, zdaje się ostrzegać znak No hitchhiking.

autostop

5. Znak stopu w Japonii. Jedyny taki na świecie – trójkątny, a nie ośmioboczny albo okrągły. W dodatku zamiast uniwersalnego „STOP”, na znaku widnieje jego japoński odpowiednik 止まれ (tomare). Ciekawe czy w Japonii wciąż zdarzają się wypadki powodowane przez cudzoziemców z winy stopu?

Japanese_Road_sign_(Stop).svg

6. Ampelmännchen. To co prawda nie znak, a rodzaj sygnalizacji świetlnej, ale Ampelmännchen nie mogło zabraknąć ze względu na jego historyczne znaczenie. Zielony i czerwony ludzik w kapeluszu pojawił się na berlińskich przejściach dla pieszych w latach 60. i prędko stał się maskotką miasta. Od zjednoczenia Niemiec pełni funkcję nostalgicznej pamiątki po NRD i atrakcji turystycznej. Być w Berlinie i nie przywieźć choć jednego gadżetu z  Ampelmännchen? Niemożliwe!

200px-Ampelmann.svg

7. Kontrola prędkości. Czyżbyśmy cofnęli się do XIX wieku? Ten radar w niczym nie przypomina radaru, bliżej mu do pierwszych aparatów fotograficznych. Na old-school’owy znak „Kontrola prędkości” natrafimy m.in. w Czechach, Estonii oraz na Łotwie. Szkoda tylko, że dzisiejsze radary dawno poradziły sobie z problemem długiego naświetlania…

200px-Traffic_Camera.svg

8. Uwaga na osoby starsze. Jedną z podstawowych mądrości Wschodu jest wiara w naukę czerpaną od ludzi u kresu drogi życiowej. Ludzi starszych w kulturach azjatyckich darzy się szczególnym szacunkiem – powinni go okazywać także kierowcy.

Korean_Traffic_sign_(Watch_out_for_Senior_citizens).svg

9. Film crew. Poszukujesz plenerów do nowego filmu? Sceny miałyby rozgrywać się na tle wodospadów, gór, morskich fal albo nieba? Wybierz Nową Zelandię, tak jak zrobił to Peter Jackson kręcąc „Władcę pierścieni” i rzesze filmowców chcących pójść w jego ślady.  Jako czołowa destynacja twórców kinematografii, Nowa Zelandia dorobiła się własnego znaku informacyjnego „Ekipa filmowa”.

New_Zealand_Sign_Assembly_-_Film_Crew.svg

10. Krajowa droga turystyczna. Wreszcie, znak, który wygrałby każdy konkurs piękności. Projektując oznaczenie tras turystycznych w Norwegii sięgnięto do prastarej germańskiej plecionki, ale uproszczono ją, tak, by stało się za dość praktycznej funkcji jaką pełnić ma znak drogowy. To właśnie za prostotę skandynawski design pokochały miliony.

Norwegian-road-sign-723.31.svg

{ 3 odpowiedzi… przeczytaj je poniżej dodaj swój komentarz }

znaki drogowe Kwiecień 16, 2014 o 15:58

Zawsze najbardziej podobał mi się symbol zielonego ludzika na niemieckich sygnalizatorach dla pieszych. Jak dla mnie to mistrzostwo.

Odpowiedz

Europcar Polska Kwiecień 16, 2014 o 16:14

Zgadzamy się, jeden z najlepszych znaków drogowych ever 😉

Odpowiedz

sklepdrogowyplaneta.pl Listopad 9, 2016 o 21:40

Biorąc pod uwagę prędkość starzenia się naszego społeczeństwa już niedługo i u nas pojawią się znaki ostrzegawcze podobnie jak w Japonii 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: